Saturnda həyatın mümkünlüyünə dair yeni sübutlar tapıldı
Saturnda həyatın mümkünlüyünə dair yeni sübutlar tapıldıBeynəlxalq alimlər qrupu Saturnun peyklərindən biri olan Enseladda həyatın mümkün olması ilə bağlı fərziyyəyə dair yeni sübutlar tapıb.
Milli.Az "Report"a istinadən bildirir ki, Çin Universitetinin geokimyaçısı Hao Jihuanın rəhbərlik etdiyi tədqiqatçılar qrupu buz təbəqəsi ilə örtülmüş Enselad okeanında bioloji həyat üçün zəruri element - fosforun ola biləcəyini irəli sürüblər.
Fosfor insan və heyvanlarda sümüklərin, hüceyrə membranlarının və DNT-nin vacib komponentidir. Bundan əvvəl alimlər peykdə hidrogen, azot, oksigen və kükürd - həyatın yaranması üçün vacib elementlər aşkar ediblər.
Tədqiqatçılar Enselad okeanının qayalı dibinin su və süxurların qarşılıqlı təsir modelini yaradıblar.
Maraqlı     Baxılıb: 8041   Tarix: 09 oktyabr 2022
sonxeber.az=https://sonxeber.az=sonxeber.az toy gecesi geymler 2025 yemek reseptleri illik bürclər geyim kombinləri alin yazisi xanim qafarova 2025 qis modasi vətənə aid qızlıq pərdəsi faydalı bilgilər kurtlar vadisi bayati