Sellulitdən necə azad olaq?
Sellulitdən necə azad olaq?Sellulit, yetkinlik dövründən sonra qadınların 80-90% -də mənəvi əzabdan başqa heç bir narahatlıq yaratmır. Sellulitin bir xüsusi səbəbi yoxdur. Ancaq ümumilikdə proses belədir: Yağ hüceyrələri (adipositlər) yağla dolur və bir-birini basmağa başlayırlar. Bu, qan və limfa axınını pozur, iltihab və fibroz - sərt birləşdirici toxuma yayılmasına səbəb olur. Eyni zamanda, kollagen (dərini güclü və elastik edən və yağ hüceyrələrini etibarlı vəziyyətdə saxlayan eyni protein), əksinə incəlir. Spesifik xarici əlamətlərə əsasən onu asanlıqla təyin etmək mümkündür. Sellulitin lokalizasiya olunduğu nahiyələrdə dərinin relyefi dəyişir, çökəkliklər və qabarlar əmələ gəlir. Yaş artdıqca bu dəyişikliklər daha da dərinləşir. Sellulitli zonalarda dəri soyuq olur, cüzi gərginlik zamanı narıncı ləkələrlə örtülür. Çiyin, bud və sağrı nahiyəsində sellulit olduqda bədənin bu hissələri bərabər qaralmadığından iri depiqmentasiya (açıq rəngli) sahələri yaranır.
Kişilərdə "portağal qabığı" demək olar ki, tapılmır. Bu adipoz toxumasının struktur xüsusiyyətləri ilə bağlıdır. Sellulit çox vaxt çox çəki ilə əlaqələndirilir, çünki adipositlər nə qədər çox olsa, sıxılma iltihablanma və fibroz riski o qədər yüksək olar. Sellülitin müalicəsi problemli nahiyələrdə mikrosirkulyasiyanın stimulyasiyasına yönəldilmiş kompleks tədbirlər: idman, fitnes, masaj və s. ilə icra olunur. Sellülit əleyhinə proqram fərdi qaydada işlənilib hazırlanılır. Müalicə prosesində və ondan sonra dəstəkləyici terapiya təyin olunur: antisellulit preparatların daxilə və xaricə qəbulu, pəhriz, gimnastika və s.. Təyinatlara dəqiq riayət olunduqda sellulitin müalicəsinin nəticəsi daha davamlı olur.