Ürək üçün faydalı və zərərli qidalar hansılardır? - Həkim məsləhəti
Ürək üçün faydalı və zərərli qidalar hansılardır? - Həkim məsləhətiÜrək sağlamlığını qorumaq üçün yediklərimiz vacibdir - pəhrizimiz yağ turşuları (omeqa-3), vitaminlər, antioksidantlar və minerallar kimi sağlam maddələrlə zəngin olmalıdır.
Milli.Az lent.az-a istinadən xəbər verir ki, onlar xolesterolu, iltihabı azaltmağa kömək edir və orqan və damarların işini dəstəkləyir.
Kardioloqlar ürək sağlamlığı üçün faydalı qidalar arasında ilk növbədə yağlı balığı önə çəkirlər. Skumbriya, qızılbalıq və ya siyənəkdə omeqa-3 yüksəkdir.
Bu qidalar normal ürək ritmini saxlayır və damarlarda xolesterinin yığılmasının qarşısını alır. Həftədə ən azı iki dəfə istehlak edilməlidir ki, bu da aterosklerozun qarşısının alınması olacaq.
Bundan başqa yaşıl tərəvəzlər, giləmeyvə və sitrus meyvələri kimi antioksidantlarla zəngin meyvə və tərəvəzlər də faydalıdır. Sağlam qalmaq üçün gündə ən azı 400 q meyvə və tərəvəz yemək lazımdır.
Kardioloqlar deyirlər ki, həm qoz, həm də ləpəli bitkilər ürək üçün faydalıdır. Onların tərkibində xolesterolu və iltihabı azaldan çoxlu doymamış yağ turşuları və vitaminlər var. Gündə təxminən 30 qram miqdarında badam, qoz, kətan toxumu və balqabaq toxumu ürəyin fəaliyyətini yaxşılaşdırmağa kömək edəcək.
Bitki yağları da damarları dəstəkləyən sağlam yağ turşuları ilə zəngindir. Zeytun, kətan və balqabaq yağını salatlara və ya hazır yeməklərə gündə bir neçə dəfə bir xörək qaşığı əlavə etmək olar.
Dənli bitkilər xolesterolu azaltmağa və normal maddələr mübadiləsini dəstəkləməyə kömək edən B vitaminləri və lif ehtiva edir. Tədqiqatlar göstərir ki, pəhrizinə müntəzəm olaraq bu qidaları daxil edən insanların ürək xəstəliyindən əziyyət çəkmə ehtimalı daha azdır.
Ürəyin sağlamlığına zərərli qidalar arasında fastfudlar xüsusi qeyd olunur. Bu qidaların tərkibində yüksək miqdarda doymuş yağlar və trans yağlar var ki, bu da xolesterol səviyyəsini artırır və qan damarlarında tromblaşmanın inkişafına kömək edir, duz isə qan təzyiqini artırır.
Həddindən artıq şəkər və qazlı içkilər piylənməyə və şəkərli diabetə səbəb olur ki, bu da ürək-damar xəstəlikləri riskini artırır. Şəkər qan damarlarının vəziyyətini də pisləşdirir.
İşlənmiş qidalarda çoxlu miqdarda duz və konservantlar var ki, bu da ürək və damar sağlamlığı üçün zərərlidir.
Doymuş yağlar qanda xolesterinin yığılmasına kömək edir və damarlarda trombun əmələ gəlməsinə və aterosklerozun inkişafına səbəb olur. Həddindən artıq duz qan təzyiqini, insult və ürək çatışmazlığı riskini artırır. Pəhrizdə şəkərin çox olması iltihabı və oksidləşdirici stressi təhrik edir, qan damarlarını zədələyir və qan laxtalanma riskini artırır.