Uşağınıza daha sürətli danışmağa necə kömək etmək olar?
Uşağınıza daha sürətli danışmağa necə kömək etmək olar?Körpənizin ilk sözünü tez söyləməsini və mümkün qədər tez tam cümlələrlə danışmağa başlamasını istəyirsinizsə, ona kömək etməlisiniz. Müraciət edə biləcəyiniz əsas yol körpənizlə mümkün qədər tez-tez ünsiyyət qurmaqdır. İstənilən "prosedur" zamanı emosional danışın.
Milli.Az lent.az-a istinadən xəbər verir ki, əlavə köməkçi tədbirlər bunlardır.
İncə motor bacarıqlarını inkişaf etdirin
İncə hərəkət bacarıqlarına adətən əllər, barmaqlar və ayaq barmaqları ilə kiçik hərəkətlər daxildir. Nəzarətiniz altında taxıllar, düymələr, muncuqlar və s. ilə oynamağa dəvət edin. Nitq və hərəkət bacarıqlarına cavabdeh olan beyin mərkəzləri yaxınlıqda yerləşdiyindən nitq bacarıqları daha sürətlə inkişaf edir.
Söz ehtiyatınızı genişləndirin
Körpənizi əhatə edən hər şeyi göstərin və adlandırın. Sadə sözlərdən istifadə edərək obyektlərin mənasını izah etməyə çalışın - bu yolla uşağınız ətrafdakı dünya haqqında biliklərini daha çox genişləndirəcək, yeni sözlərlə tanış olacaq və onları tələffüz etməyə başlayacaq.
Sözləri təhrif etməyin və işarə dilindən imtina etməyin
Uşağınız sözlərdən çox jestlərdən istifadə edirsə, onu başa düşmədiyinizi iddia edin. Sadəcə həddini aşmayın: heç kimə ağlamağa və isterikaya ehtiyac yoxdur.
Bunun əvəzinə aparıcı suallar verin və sözləri bir-birinin ardınca təkrarlayın. Təhrif olunmuş sözləri nitqinizə daxil etməməyə çalışın - unutmayın ki, uşaq ətrafda eşitdiyi nitq əsasında danışmağı öyrənir.