Yanğın zamanı nə etməli?
Yanğın zamanı nə etməli?Yanğın zanamı aşağıdakı adımmlar atılmalıdır:
1 . Dərhal mənzildaxili elektrik cərəyanı ümümi şəbəkədən ayrılmalı və qaz xəttinin giriş ventili bağlanmalıdır.
2.
Yanğını söndürməyə çalışın. Yanğını adi su ilə söndürmək səmərəsizdir. Bunun üçün mənzilinizdə olan yanğınsöndürən balonlardan istifadə edin. O olmadığı təqdirdə yaş əskidən, qumdan, hətta dibçəklərin içərisindəki torpaqdan istifadə edin.
3. Əgər gördünüz ki, yanğını söndürmək iqtidarında deyilsiniz, mümkün qədər tez yanan mənzili tərk edin. Mənzili tərk edərkən qapı və pəncərələr möhkəm bağlanmalıdır. Çünki qapı və ya pəncərələr açıq qaldıqda oksigenin daxil olması nəticəsində alovun yayılması üçün şərait yaranır. Binanı tərk edərkən lifdən istifadə çox təhlükəli olduğundan aşağı düşərkən pilləkənlərdən istifadə edilməlidir. Qəti şəkildə liftə mimmək olmaz. Elektrikin kəsilməsi nəticəsində lift dayana bilər və siz yanğından xilas ola bilməzsiniz.
4. Əgər mənzildən çıxarkən qapıların girişinin tüstü ilə dolduğunu görsəniz, onda balkona çıxın. Yanan binada ən təhlükəsiz yer balkon və ya pəncərənin kənarı sayılır. Baklona çıxan kimi qapını möhkəm bağlayın. Çünki mənzilə hava daxil olması alovu sürətləndirəcək.
5. Dərhal şəhərdaxili və yaxud mobil telefonlarla 101 və ya 112 nömrəli telefonlara zəng edilib hadisə barədə dəqiq məlumat verilməlidir (ünvan, binanın neçə mərtəbəli olması, binanın hansı iri obyektlərə və ya metro stansiyalarına yaxın olması barədə və s.).
6. Qonşuları da hadisə barədə xəbərdar edin.
7. Əgər mənzili tərk etmək mümkün deyilsə, yalnız 1 pəncərini açıq saxlayıb həmin otaqda xilasedicilərin gəlməsini gözləmək lazımdır. Pəncərədən otaqda olmağınızı işarə verin (dəsmal və yaxud hər hansı bir əşyanı alıb pəncərədən silkələyin və s.).
8. Otaqda tustu varsa, aşağıda tüstü az olduğundan yerdə oturmaq və uzanmaq lazımdır.
9. Tüstüdən boğulmamaq üçün dəsmal və ya hər hansı bir əski suda isladılaraq nəfəs yolları tutulmalıdır. Bütün bədəni yaş əskiyə bürümək daha münasibdir.
Baxılıb: 8245   Tarix: 21 may 2015
Müğənnilərin əvvəlki peşələri - Xadimə, polis, müəllim..
ATV-də yayımlanan "10-dan sonra" verilişində müğənnilərin əsas peşəsi haqda xəbər verilib. axşam.az-a istinadən həmin siyahını təqdim edir:. Elnarə Xəlilova ingilis dili müəlliməsidir. Baloğlan Əşrəfov kənddə müəlli
sac duzumleri aksessuarlar makiyaj instagram oğlanlar necə qızları sevirlər displaziya yeni geyimler 2026 təmizlik kosmetika klitor rus dilin nece orenek ekizler vicdan novruza aid hakışta