Yerə maqnit qasırğası yaxınlaşır: hansı tarixlər ən təhlükəlidir?
Yerə maqnit qasırğası yaxınlaşır: hansı tarixlər ən təhlükəlidir?Günəş laboratoriyalarının işçiləri hər gün Günəşdəki vəziyyəti izləyirlər. Bəzi günlər ulduzumuz həmişəkindən daha aktivdir.
Publika.az xəbər verir ki, Yer üzündə belə tarixlərdə hava şəraitindən asılı olan insanlara zərər verə biləcək maqnit qasırğaları qeydə alınır.
Bəs növbəti maqnit qasırğası nə vaxt və sağlamlığa necə zərər verə bilər?
Növbəti iki günlük maqnit qasırğası iyunun 15 və 16-da gözlənilir. 15-də qasırğa kifayət qədər güclü olacaq, 16-da isə aktivlik azalacaq. Növbəti zəif maqnit qasırğası iyunun 23 və 24-də proqnozlaşdırılır.
Maqnit qasırğalarının sağlamlığa təsiri
Maqnit qasırğasının təsirini ən çox yaşlılar və hava şəraitindən asılı insanlar, xroniki xəstəlikləri olanlar və hamilə qadınlar hiss edir.
Maqnit qasırğası günlərində aşağıdakı simptomlar mümkündür:
baş ağrısı, başgicəllənmə, ürəkbulanma, yüksək və ya aşağı təzyiq, ağır zəiflik, yuxusuzluq, xroniki xəstəliklərin kəskinləşməsi.
Özünüzü tufanın mənfi təsirlərindən qorumaq üçün təhlükəli günlərdə sağlam həyat tərzi qaydalarına əməl edin.
Yağlı, qızardılmış, ədviyyatlı və çox duzlu qidalardan uzaq durun.
Alkoqol, qəhvə və siqaretləri yaşıl və ya bitki çayı ilə əvəz edin.
İctimai nəqliyyatla səyahət etməkdənsə, piyada gəzin
Yatmazdan əvvəl kontrastlı duş alın .
Eyni vaxtda və gündə ən az 7 saat yatın.
Maqnit qasırğası nədir?
Maqnit qasırğaları Günəşdə baş verən partlayışlar nəticəsində Yerin maqnit sahəsindəki pozuntulardır. Bu cür dalğalanmalar rabitə sistemlərinin işinə, eləcə də insan sağlamlığına mənfi təsir göstərə bilər. Fəaliyyətdə bir qədər artım belə sağlamlığa təsir edə bilər.
Maraqlı     Baxılıb: 2879   Tarix: 14 iyun 2022
geyim dəbləri kosmetoloq geyim seçimi olum haqqinda maraqli faktlar endirimli paltarlar arıqlamaq dietası tanınmış qadın simalar kosmetika vidyolar yemek reseptleri rus dilini öyrənək bürclər hakiwda