Zəncəfil, sarımsaq və limon qarışımının nələrə qadir olduğunu bilirdinizmi?
Zəncəfil, sarımsaq və limon qarışımının nələrə qadir olduğunu bilirdinizmi?Bu reseptin vətəni Almaniyadır. Eliksiri ilk dəfə almanlar hazırlayıb və reseptini dünyaya yayıblar.
Əslində eliksirin hazırlanmasında istifadə edilən tərəvəzlərin hər üçü ayrı-ayrılıqla orqanizm üçün çox faydalıdır.
Sarımsaq öz antibakterial, antiseptik və virus əleyhinə təsiri ilə tanınır.Onun tərkibində olan çoxlu mikroelementlər(natrium,kalium, kalsium,sink,fosfor) damarların daxilini təmizləyr və damarların elastikliyini artırır. Bundan başqa sarımsağın tərkibində olan C, B6, marqans toxumaların yaşama gücünü artırır.
Zəncəfil təbii antioksidant kimi tanınır. O həzm sisteminin pozulmalarından şikayət edən adamların bir nömrəli həkimi hesab edilir. Onun tərkibində olan cincerol yoğun bağırsaq xərçənginin müalicə və profilaktikasında istifadə edilir.
Limon öz tərkibi olə orqanzmin turşuluğunu neytrallaşdlrlr., orqanizmin müqavimətini artırır və maddələr mübadiləsini sürətləndirir.
Yuxarıda sadalanan 3 tərəvəzin qarışımında əmələ gələn eliksir isə bir çox xəstəliklərin müalicəsində çox faydalıdır.