ABŞ-da nəşr edilən kitabda Azərbaycanlı alimin də imzası var
ABŞ-da nəşr edilən kitabda Azərbaycanlı alimin də imzası varAzərbaycan alimi ABŞ-da nəşr edilən kitabın bir hissəsini yazıb.
Milli.Az Trend-ə istinadən bildirir ki, AMEA-nın müxbir üzvü, professor Musa Qasımlı ABŞ-ın Cənubi Karolina Universitetinin Sülh və Münaqişə Araşdırmaları Departamenti tərəfindən yaxınlarda nəşr edilmiş və redaktorları professorlar Ə.Əskərov, S.Bruks və L.Çantuaridze olan "The Post-Soviet Conflicts: The Thirty Years Crisis" (Post sovet münaqişələri: otuz illik böhranlar" (Lexington Books, 2020. 398 pages. ISBN-10:1498596541. ISBN-13:978-1498596541) kitabının "Xəzər mübahisəsi" adlanan hissəsini (səh.243-259) yazıb.
Müəllif mötəbər arxiv mənbələri əsasında Xəzər dənizinin hüquqi statusu məsələsinin meydana çıxması, ümummilli lider Heydər Əliyev tərəfindən "Əsrin müqaviləsi" imzalandıqdan sonra baş verən proseslər, Xəzəryanı dövlətlərin mövqeləri, Xəzərdə münaqişə və b. məsələləri təhlil edib.
Kitabda Ermənistanın hərbi təcavüzü nəticəsində yaradılmış Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin səbəbləri, gedişi və nəticələri Cənubi Karolina Universitetinin professoru Ə.Əskərovun yazdığı "Dağlıq Qarabağ münaqişəsi: sovetlərin sonunun başlanğıcı" adlı hissəsində araşdırılıb.