Alimlər gündüzlər yatmağın beş xeyrini açıqladı
Alimlər gündüzlər yatmağın beş xeyrini açıqladıYeni tədqiqatlar intelektual işlə məşğul olanlara gündüzləri yatmağı tövsiyyə edir.
"Google" və "Facebook" kimi şirkətlər bunun üçün hətta xüsusi kabinetlər quraşdırıb.
Hər dəfə nahardan sonra səni yuxu basır? Sən tənha deyilsən. Uinston Çerçill, Albert Eynşteyn və Leonardo da Vinçi bunu edirmiş.
Əslində Qərbdə "güc yuxusu" adlanan gündüz mürgüləməyi getdikcə populyarlıq yığır. Hakimlər düşünür ki, bu, xüsusən də ağıl ilə bağlı işdə işləyənlər üçün olduqca xeyirlidir. Sizə bu xeyirlərdən bir neçəsini təqdim edirik.
1. Günorta yatanlar başqaları ilə müqayisədə işdən evə qayıdarkən 50% az avtomobil qəzasına uğrayır
Məsələ ondadır ki, sözügedən yuxu diqqətliliyi artırır. Alimlər bunun texniki səbəblərini bilmirlər. Onlar ehtimal edir ki, yuxu zamanı beyin günün birinci yarısında toplanan toksinlərdən qurtula bilir.
2. Həftədə heç olmasa iki dəfə gündüz yata bilən insanlar ürək-damar xəstəliklərindən 48% az əziyyət çəkirlər.
Nəzərə aslaq ki, bu xəstəliklər orta yaşlı kişilərin ən əsas təhlükəsidir, məsləhətlidir ki, öz işçiləriniz günorta yatmağa imkan yaradasınız.
3. Təxminən 10 dəqiqəlik mikroyuxu diqqət konsentrasiyasını yüksəldir.
30 dəqiqədən yuxarı olan yuxu isə, əksinə reaksiyanı yavaşladır. Lakin bu zaman yaddaş və öyrənmə qabiliyyəti güclənir. Ağır yuxu zaman yeni neyron əlaqələri yaranır ki, buda qeyd edilən bacarıqlara müsbət təsir edir.
Ona görə də qərbdə ağıllı şirkət rəhbərləri öz işçilərinə nahardan sonra 1 saatlıq yuxu imkanı yaradır.
4. Gündüz yuxusu motorikanı gücləndirir
Alimlər müəyyən ediblər ki, gündüz vaxtı yatan insanlar əl işlərini daha keyfiyyətli görür və yeni bacarıqlara daha tez yiyələnə bilir.
5. Gündüz 30-40 dəqiqə arası yuxu qocalıqda demensiyadan xilas edir
Daha bir tədqiqat sayəsində məlum olub ki, günortaları 1 saat ərzində yatmağı xoşlayan 70 yaşından yuxarı insanlar digərləri müqayisədə daha yaxşı yaddaşa və sağlam şüura malik olur.
Bir sözlə gündüz yuxus həm sənin ömrünü uzadır, həm də bir işçi kimi dəyərini.
Xəbərlər     Baxılıb: 1304   Tarix: 09 aprel 2022
sonxeber.az=https://sonxeber.az=sonxeber.az aksessuarlar həkim məsləhəti geyim və ayaqqabılar kökəlmə sirləri donlar yay ucun salatlarin hazirlanmasi bezedilmesi hicab geyimleri birlik haqqinda veten bürclər novruz pizza