Arıqlamağın təhlükəli nəticələri ilə bağlı XƏBƏRDARLIQ
Arıqlamağın təhlükəli nəticələri ilə bağlı XƏBƏRDARLIQAlimlər arıqlamağın təhlükəli olduğu yaşı açıqlayıblar.
Milli.Az lent.az-a istinadən bildirir ki, xüsusilə kəskin şəkildə arıqlamaq Alzheimer xəstəliyinin inkişaf riskini artıra bilər.
Yaşlı insanların fizioloji parametrlərinə təsir göstərə biləcəyi üçün aktiv şəkildə arıqlamaq məsləhət görülmür. Mütəxəssislər 60 yaşa qədər çəkiyə nəzarət etməyi tövsiyə edirlər, bu yaşdan sonra arıqlamaq təhlükəli ola bilər.
Lakin Çin və ABŞ alimlərinin apardıqları yeni araşdırma təkcə qocalıqda deyil, otuz yaşdan sonra da arıqlamağın riskli olduğunu göstərir. Alimlər müəyyən ediblər ki, orta və yaşlı insanlarda arıqlamaq gələcəkdə Alzheimer xəstəliyinə tutulma ehtimalını artıra bilər.
Əvvəllər məlum olub ki, piylənmə səviyyəsini təyin etmək üçün istifadə edilən bədən kütləsi indeksi (BMI) qocalıqda demans riski ilə əlaqələndirilə bilər. Bununla belə, bu əlaqə birmənalı deyil: orta yaşda kilolu olmaq demans riskini artırır, lakin yaşlı insanlarda əlavə funt daşımaq, əksinə, bu riski azalda bilər.
Alimlər 2045 iştirakçının məlumatlarına əsaslanan yeni araşdırmada belə qənaətə gəliblər ki, təkcə çəki artımı deyil, həm də xüsusilə müəyyən yaşda arıqlamaq beynin koqnitiv funksiyalarına təsir edir. Kəskin çəki alan, sonra isə kəskin şəkildə itirən insanların koqnitiv pozulma riski daha çox olduğu müəyyən edilib.
Alimlər otuzdan sonra qəfil kilo verənlər arasında xüsusi bir təhlükə müəyyən ediblər. Erkən orta yaşda əlavə funt qazanan və sonrakı illərdə sürətlə arıqlayan insanlarda risk ən yüksək idi. Bunun səbəbi maddələr mübadiləsində kəskin dəyişikliklər və beyin funksiyasına mənfi təsirlər ola bilər ki, bu da Alzheimer xəstəliyinin inkişaf ehtimalını artırır.
Beləliklə, erkən yaşdan sağlam çəkinin orta və sabit saxlanması, qocalıqda koqnitiv funksiyanı qorumaq üçün bədən çəkisinin qəfil dəyişməsindən daha faydalı ola bilər.