Baş həkimdən koronavirusla bağlı QORXUNC AÇIQLAMA: Bütün 2021-ci ili...
Gələn ilin yay və payız aylarında koronavirusun növbəti yayılma dalğaları gözlənilir.
Milli.Az xəbər verir ki, bu barədə Moskva Şəhər Klinik Xəstəxanasının baş həkimi Aleksandr Myasnikov danışıb. Myasnikovun sözlərinə görə, peyvəndin yaradılması tapşırığın cüzi bir faizidir və xəstəliyə son qoymur.
"Koronavirusla mübarizənin əsas məqsədi kütləvi immunitetin inkişafıdır. Buna, xüsusən əhalinin 50% -nin peyvəndlənməsi sayəsində nail olunur.
Peyvənd hazırlanıb, Rusiyanın, "Pfizer" və "AstraZeneca" şirkətlərinin dərmanı yüksək dərəcədə təsirlidir, effektivliyi 90 faizdir. Ancaq aydındır ki, bu nəticələr 10 min nəfərlik kiçik bir qrupu əhatə edir və peyvənd əhaliyə vurulduqdan sonra qrip peyvəndində olduğu kimi, təsir də 60-70 faiz olacaq. Bu, yaxşı nəticədir, çünki əsas şərt 50 faizə çatmaq idi. Saxta ümidlər verməmək vacibdir. Mənə nə desələr də, hesab edirəm ki, peyvəndin yaradılmasına baxmayaraq bütün 2021-i maskalarda keçirəcəyik".
Həkim hesab edir ki, ən başlıcası insanları peyvənddə fəal iştirak etməyə inandırmaqdır. Əks təqdirdə kütləvi immunitetə yaxınlaşmayacaqsınız. Bundan əlavə, bu şəkildə peyvənd olunan insanlar bu və ya digər səbəbdən peyvənd edə bilməyənləri qoruyurlar. (publika.az)