Bir almanın ikinci yarısı olmayın
Bir almanın ikinci yarısı olmayınEskişehir Osmangazi Universiteti Təhsil Fakültəsi Rəhbərlik və Psixoloji Məsləhət Ana Elm sahəsi Başçısı və Ailə terapevt Prof. Dr. Nilüfer Özabacı, evliliyin dinclik içində aparılmasına bağlı etdiyi şərhdə, evlilik əvvəli kəslərin bir-birini tanıma mərhələsidir uzun tutulmasının əhəmiyyətli olduğunu söylədi.
Bu müddətin adamdan adama dəyişə dilə gətirən Özabacı, evliliklərin uzun sürmemesinin səbəbi mövzusunda, "Edilən evliliklərin növü, forması çox əhəmiyyətli. Tələsiyə gətirilən evliliklər ümumiyyətlə insanların öz qərarları olmur ya da şəxsiyyət inkişafında əskik qalan dövrü evliliklə qarşılamağa çalışılır və qarşısındakı buna anlayışla yaklaşmadığı üçün evliliklər yürümeyebiliyor . Bir də eşq prosesinin dərhal arxasından evliliyə yönelindiğinde o adamı tanıma şansı olmadan yüksək duyğu sıxlığıyla, güvən tam oturmadan qərar verilir "deyə danışdı.
Bir-birinizi yaxşı tanıyın
Doğru və xoşbəxt bir evliliyə qərar verərkən tövsiyələr olan Özabacı, cütlərin bir-birlərini tanımalarının zaman alan bir müddət olduğunu ifadə etdi. "Cütlər bir-birlərini tanıyaraq, duyğu uyğunlaşması, həyata baxış, keçmiş, ailə uyğunlaşması bunlara baxaraq evliliyə qərar verməli" deyən Özabacı, bunları qeyd etdi: "Evlilik qərarı xoşbəxt son kimi görünür əslində yeni bir başlanğıc. Çox tələsik edilməməsi lazımdır. Xüsusilə gənclər buna diqqət etməli. yoldaşların bir-birinə, 'sənin bu xüsusiyyətlərini əhəmiyyət verirəm', 'bunlara hörmət duyuram', 'səni belə qəbul ediyorum'u göstərməsi lazımdır. "
Bir almanın iki yarısı olmayın
Yoldaşların bir-birləri üçün "bir almanın iki yarısıyız" tərifini etdiklərini xatırladan Özabacı, bunun doğru olmadığını dilə gətirərək, belə davam etdi: "Evliliklərdə 'mən', 'sən' yanaşması olmalıdır. 'Biz' yanaşması zərər verən bir yanaşma. İki ayrı fərd var yəni iki ayrı alma var, biri qırmızı, biri sarı. Fərqli dadları və xüsusiyyətləri var. Bunu bilmək və bir-birlərini elə qəbul etmələri lazımdır. birləşib iki yarım, bir alma olmur. Bu gözləməylə girildiyində çətinliklər və problemlər yaşana bilir. Təbii ki yoldaşlar, bir-birini dəstəkləyən bir sıra davranışlar içində olmalı amma bir fərd olaraq da bir-birini qəbul edərək, yaşamalı. Belə olduqda evliliyə çox fərqli bir dinamizm gəlir. 'mənim istədiyim kimi ol', 'mənim xüsusiyyətlərimiz uyğun davran "kimi bir gözləmə içində girildiyində, qarşımızdakını başqa bir adam olmağa məcbur edirik. Bu da ona zərər verir. "
Maraqlı     Baxılıb: 2197   Tarix: 17 fevral 2015
yay kolleksiyasi qis geyimləri 2026 kosmetika mehsullari manikür və pedikür lobya tursusu qadın sağlamlığı usaq oyuncaqlari kosmetika dolça novruz bayramina aid hakistalar cantalar fitat maraqli hakistalar