Bürclərin tarixləri dəyişdirildi - NASA-dan açıqlama!
Bürclərin tarixləri dəyişdirildi - NASA-dan açıqlama!NASA, Ulduzların Dünyaya görə istiqamətlərini dəyişdiyini, bu səbəbdən də bürc tarixlərinin dəyişdirildiyini açıqladı.
NASA, tarixi minlərlə ilə dayanan bürclər ilə bağlı gözlənilməyən açıqlama etdi. Ulduzların Dünya ilə olan mövqelərinin dəyişdiyini bildirən NASA, 12 bürcün tarixlərinin dəyişdirildiyini bildirdi. Bürclərin birbaşa olaraq kosmos ilə bağlı olduğunu və kosmosdakı cisimlərin antik vaxtlardakı mövqelərindən fərqləndiyini bildirən NASA, Günəşin bürcləri yaradan ulduzların üzərində olduğu zamanın da bu səbəbdən dəyişdiyini açıqladı.
Bürclərin ilk dəfə Babillər tərəfindən istifadə edilməyə başladığı vaxtdan 23 İyul ilə 22 Avqust tarixində anadan olanların Aslan bürcü olduğu, lakin göyüzündə yaşanan dəyişimin ardından bu tarixdə anadan olanlar Xərçəng bürcü olduğu açıqlandı. Buna səbəb olaraq Dünyanın orbitinin keçdiyi Şimal Qütbünün eynimövqedə olmaması, aradan keçən 3.000 illik müddətdə göy üzünündəyişmiş olması göstərilir.
Bu açıqlama ilə kifayətlənməyən NASA, Ophiuchus yəni İlan adına 13-cü bir bürcün olduğunu bildirir. 30 Noyabr - 17 Dekabr tarix aralığına aid olan İlan bürcünün Babillər tərəfindən bilinməyən bir səbəbdən ortaya çıxarılmaması bildirilir.
NASA-nın etdiyi bu açıqlamanın ardından dəyişdirilən bürclərin tarixləri belə olacaq: