Dərmanlar haqqında bilmədikləriniz: miflər və reallıq
Dərmanlar haqqında bilmədikləriniz: miflər və reallıqSağlamlığını düşünən hər kəs nəyi yadda saxlamalıdır?
Dərman və müalicə ilə bağlı çoxlu miflər var. Təəssüf ki, onlara inanmaq ciddi nəticələrə səbəb ola bilər. Beləliklə, həqiqətlə üzləşməyin vaxtı gəldi.
Milli.Az lent.az-a istinadən sağlamlığını düşünən hər kəsin yadda saxlamalı olduğu 5 faktı təqdim edir:
Təfərrüatlar
Antibiotiklər hər şeyi müalicə edə bilməz.
Onlar yalnız bakterial mənşəli xəstəlikləri müalicə edirlər. Ancaq COVID-19 və ya qrip kimi viruslar üçün bu dərmanlar təsiredici deyil.
Dərmanlar yararlılıq müddəti bitdikdən sonra istifadə edilməməlidir.
Zamanla, müxtəlif amillərin təsiri altında dərmanların kimyəvi tərkibi dəyişə bilər ki, bu da onların effektivliyinin azalmasına və ya itirilməsinə səbəb olur.
Bütün dərmanları bölmək mümkün deyil.
Xüsusi bir xətt olan dərmanlar, ümumiyyətlə, hissələrə bölünə bilər. Əgər o yoxdursa, həkimlə məsləhətləşmədən bunu etməməlisiniz. Axı, məsələn, mədəni qorumaq üçün örtülmüş dərmanlardan danışa bilərik.
Özünüzü yaxşı hiss etsəniz belə, təyin olunmuş müalicə dayandırılmamalıdır.
Məsələn, antibakterial dərmanların istifadəsinin vaxtından əvvəl dayandırılması mikroorqanizmlərin ölməyəcəyinə, sadəcə olaraq antibiotikin təsirinə uyğunlaşacağına və ona qarşı müqavimət inkişaf etdirə biləcəyinə səbəb olacaqdır.
Əgər dərman başqasına kömək edibsə, bu, onun sizin üçün təsirli olacağı demək deyil.
Bir çox xəstəlik eyni əlamətlərə malikdir. Sizinki başqasınınkinə çox bənzəsə belə, xəstəliyiniz tamamilə fərqli ola bilər. Yalnız həkim xəstəliyinizi və hansı müalicənin sizə uyğun olduğunu müəyyən edə bilər.