DİQQƏT ! Bütün günü ayaq üstə işləyənlər MÜTLƏQ...Bunları etməklə AĞRILARA SON veriləcək
DİQQƏT ! Bütün günü ayaq üstə işləyənlər MÜTLƏQ...Bunları etməklə AĞRILARA SON veriləcəkGün içində uzun saatlar boyunca oturaraq işləyənlər, davamlı hərəkətsiz qalmağa bağlı bəzi erqonomik problemlər yaşaya bilir. qadınsaytı.az xarici mətbuata istinadən xəbər verir ki, oturaraq iş keçirənlər qədər davamlı ayaqda qalaraq çalışanlar da bir çox ayaq sağlamlığı problemi qarşılaşa bilir.
Bütün gün ayaqda çalışanlar diqqət!
Siz də uzun saatlar boyunca ayaqda dayanaraq çalışdığınız üçün ayaklarınızda müxtəlif narahatlıqlar yaşayırsız? Yaxşı, bəzi ayaq baxımı təklifləriylə bu problemlərdən xilas ola bilirsiz? Mütəxəssis Hicran Ercan bildirib ki, "Gün içərisində 6-8 saat qədər ayaqda qalmaq, ayaqların alt qisimlərində, xüsusilə ayaqlarda yorğunluq meydana gəlməsinə gətirib çıxarar. Yavaşlayan qan dövranına bədən reaksiya etdiyində isə ayaqda şişmələr meydana gələ bilər.
Hostes, qarson, AVM işçisi, təhlükəsizlik işçisi kimi peşələrə sahib olanlar, uzun müddət ayaqda işləmə səbəbiylə bəzi sağlamlıq problemləri ilə qarşı-qarşıya qala bilir. Bu problemlərin başında isə ayaq sağlamlığı problemləri gəlir. Gün içində davamlı ayaqda qalaraq çalışan insanların ən çox yaşadığı narahatlıqlar arasında ortopedik və dermatoloji problemlər sayılır.
Uzun müddət ayaqda qalmaq qan dövranını azaldır
Gün içərisində 6-8 saat qədər ayaqda qalmaq, qıçların alt qisimlərində, xüsusilə ayaqlarda yorğunluq meydana gəlməsinə gətirib çıxarar. Bunun səbəbi də bədəndə hərəkət azaldıqca qan dövranının da azalmasıdır. Yavaşlayan qan dövranına bədən reaksiya etdiyində isə bacakta və ayaqda şişmələr meydana gələ bilər.
Ayaq döşəməsində şişmə, su toplaması və tingling hissi meydana gələ bilər
Uzun saatlar ayaqda dayanaraq işləyənlər, ayaq sağlamlığı problemlərindən qorunmaq üçün gün içərisində müəyyən aralıqlarla mütləq oturmağa və istirahət diqqət göstərməlidir. Çünki 10 saat və üzəri işçilərin, davamlı ayaqda dayanmaları səbəbiylə bütün bədən yükü qıçlara və ayaqlara minər. Bunun nəticəsində ayaq və qıçlarda ibarət təzyiq isə ayaq döşəməsində şişmə başda olmaq üzrə, su toplaması və tingling hissi kimi problemlərin meydana gəlməsinə səbəb olur. Bu kəslər gün içərisində kifayət qədər dinlenmediğini, irəliləyən proseslərdə varis problemləriylə qarşılaşa bilər. Ayaqda çalışanlar, varis probleminin qarşısını almaq üçün varis corabı istifadə edə bilər. Varis corabları, varisləri müalicə etməsə də qıçların istirahət etməsini və yeni varis meydana gəlmənin qarşısını qatqı təmin edə bilər.
Kösele ayaqqabıları unudun
Davamlı ayaqda dayanmaq, varis xaricində topuq tikanı probleminə da zəmin hazırlaya bilər. Çünki topuğun döşəmə quruluşu xüsusi bir yağ toxuması ilə örtülüdür. Bu toxuma, bədənin mövcud yükünü daşıya üçün bölüm bölüm olacaq şəkildə topuq döşəməsində sıralıdır. Bu yağ toxumasının uzun müddət ayaqda qalmağa bağlı olaraq aşınması, ayağın yük daşıma xüsusiyyətini itirməsinə və zamanla müxtəlif ağrıların meydana gəlməsinə səbəb ola bilər. Bu kimi problemlərlə qarşılaşmamaq üçün isə kösele əsaslı ayaqqabılardan uzaq durmalı, əksinə yumşaq əsaslı ayaqqabılar giyilmelidir. Ayrıca səhərlər yataqdan qalxdıqdan sonra ayaq döşəməsini esnetmek faydalı olacaq məşqlər edilə bilər. Ayaqda ağrıyan bölgələr varsa, hər gün 1-2 dəqiqə qədər masaj edilə bilər.
Uyğun olmayan ayaqqabı istifadəsi qabarı tetikleyebilir
Ortalama olaraq 12 saatlıq bir işi olan kəslər döyənək problemi yaşaya bilər. Uzun və yorucu iş saatları, rahatlıq şərtlərinə sahib olmayan səhv ayaqqabı seçimi və sabit duruş Nasir meydana gəlməsinə gətirib çıxarar. Döyənək, ayaq döşəməsində oluşabildiği kimi barmaq aralarında da görülə bilər.
Ayaqqabı seçərkən vizuallığa deyil rahatlığa baxılmalıdır
10 saat və üzəri müddətlərdə ayaqda çalışan şəxslərin diqqət etməsi lazım olan bəzi nöqtələr vardır. Bunların başında ayaqqabı seçimi gəlir. Bu kəslər, ayaqqabı satın alarkən rəng və şəkil xüsusiyyətlərinə deyil ayaq sağlamlığına diqqət göstərməlidir. Ayrıca iş sonunda ayaqlar şişebildiği üçün, geyiləcək ayaqqabı gündəlik ayaqqabılardan yarım və ya 1 nömrə böyük olmalıdır. Satın alınan ayaqqabı isə yalnız tək ayaqda deyil iki ayaqda birdən sınanmalıdır.
Ortopedik xüsusiyyət olmazsa olmaz
Qış aylarının yaxınlaşdığı bu günlərdə bot ya da çəkmə alınacaqsa seçim, elastik döşəməyə sahib olan ortopedik modellərdən yana istifadə edilməlidir. Qış sonunda rəfləri alacaq yazlıq ayaqqabılar isə yenə ortopedik və ayağın hava almasına imkan təmin edən növdə olmalıdır. Ayaqqabı seçimi zamanı plastik məzmunlu ayaqqabılar və dəri babet də uzaq dayanılmalıdır. Çünki bu növdəki ayaqqabılar ayaqların tərləməsinə və mikrobların yaranmasına yol aça bilər. İş şərtləri gərəyi dikdaban ayaqqabı geymək məcburiyyətində olanlar isə 5 sm-dən yüksək olmayan ayaqqabılar seçim etməlidir.
Ağrı problemini silikon tabanlidir həll edə bilər
Gün içərisində davamlı ayaqda qalan kəslərin ayaqqabı döşəməsinə yerləşdirəcəyik silikon tabanlidir, daha yumşaq bir ehtiram əldə edilməsinə və ayaq döşəməsində ibarət ağrıların azaldılmasına qatqı təmin edə bilər. Bu tabanlıklar ayrıca adamın sümüklü olan bölgələrinin qorunmasına da köməkçi olur.
Ödem meydana gəlməsinə qarşı ilıq və duzlu su
Ayaq problemlərini ən aza endirə üçün bəzi baxım üsullarının tətbiq olunması lazımdır. Gün sonunda ayaqların yuyulması da bu üsulların başında gəlir. Lakin ayaqları yuyarkən istifadə suyun nə çox soyuq, nə də çox isti olmamasına diqqət edilməlidir. Ayaqlar yuyunduqdan sonra isə mütləq bir dəsmal köməyiylə qurulanmalıdır. Ayaqları ilıq və duzlu içində gözlətmək şiş meydana gəlməsini yüngülləşdirə bilər.
Tərləmə və qoxunu pambıqlı corabla qarşısını ala bilərsiniz
Uzun müddət ayaqqabı içində qalan ayaqları bir az olsun rahatlatabilmek üçün eyni ayaqqabını iki gün üst üstə geyməmək diqqət göstərmək lazımdır. Bu vəziyyət, ayaqlarda meydana gələcək tərləmə və pis qoxuları qarşısını almağa köməkçi ola bilər. Hər fərdin ayaq və dəri quruluşu fərqlilik göstərir. Bu səbəblə bəzi kəslərin ayaqlarında həddindən artıq tərləmə yaşana bilər. Bu tərləmələri maneə törədə bilmək üçün işə ilk əvvəl ayaqdakı bakteriya miqdarını azaltmaqla başlanmalıdır. Bunun üçün də alüminium ehtiva edən kremlər istifadə edilə bilər. Müəyyən periyodlarla antiseptik ehtiva edən dərmanlarla ayaqları yumaq da, pis qoxu meydana gəlməsini mane ola bilər. Ayrıca bağlı ayaqqabıların içinə geyiləcək corabların şübhəsiz pambıqdan çıxarılmış olmasına diqqət etmək lazımdır. Çünki neylon corablar ayaqların tərləməsinə və ayaqda pis qoxu meydana gəlməsinə zəmin hazırlayır.