"Doğum evlərində süni uşaq qidaları satılır?" - Nazir müavini cavab verdi
"Doğum evlərində süni uşaq qidaları satılır?" - Nazir müavini cavab verdiSəhiyyə nazirinin müavini Elsevər Ağayev dövlət doğum müəssisələrində ayrı-ayrı şirkətlər tərəfindən valideynlərə yenidoğulanların qidalandırılması üçün süni uşaq qidalarının satılmasına münasibət bildirib.
Milli.Az Trend-ə istinadən xəbər verir ki, E.Ağayev deyib ki, bəzi şirkətlər uşaq qidaları ilə bağlı düzgün təbliğat aparmırlar. Buna görə həkimlər də yeni doğulan uşaqların qidalanmasına diqqət etməlidirlər: "Səhiyyə Nazirliyi olaraq apardığımız siyasət ondan ibarətdir ki, uşaqların qidalandırılmasında ana südünə üstünlük verilsin. Uşaqların ana südü ilə qidalandırılması daim təbliğ olunur. Bu məsələdə Səhiyyə Nazirliyi ilə yanaşı, ictimaiyyət də iştirak etməlidir".
Qeyd edək ki, Ümumdünya Səhiyyə Təşkilatının (ÜST) Azərbaycandakı nümayəndəliyinin rəhbəri Hande Harmancı Azərbaycanda körpələrin ilk 6 ayda ana südü ilə qidalandırılma göstəricisinin 12-14 faiz olduğunu bildirib.
Bunu olduqca aşağı rəqəm sayan H.Harmancı qeyd edib ki, körpələrin ana südü ilə qidalandırılması faizinin artması üçün addımlar atılmalıdır.
Xəbərlər     Baxılıb: 1392   Tarix: 06 noyabr 2019
sonxeber.az=https://sonxeber.az=sonxeber.az qadin sayti qadin dunyasi geyim seçimi gözəl saçlar sevismeyin menasi avto qadın cavanlaşdırıcı maskalar tərəzi novruza aid hakista suni mayalanma nağıllar novruza aid hakisdalar