Ən xoşbəxt uşaqlar hansı ölkədə yaşayır?
Ən xoşbəxt uşaqlar hansı ölkədə yaşayır?Hollandiyalı uşaq psixoloqu Veronique van der Kley tərəfindən aparılan son araşdırma Hollandiyadakı uşaqların dünyanın ən xoşbəxtləri hesab edildiyini təsdiqləyib. Mütəxəssisin fikrincə, bu holland valideynlərin tətbiq etdiyi unikal valideynlik tərzi ilə bağlıdır.
Milli.Az lent.az-a istinadən bildirir ki, Van der Kley onların valideynliyə yanaşmasını fərqləndirən altı əsas aspekti müəyyən edib.
Birincisi, Hollandiyada valideynlər demək olar ki, heç vaxt avtomobildən istifadə etmir, velosipedə üstünlük verirlər. Uşaqlar balacalıqdan istənilən havada velosiped sürməyə vərdiş edirlər ki, bu da onlara maneələri dəf etməyi və müstəqilliyi inkişaf etdirməyi öyrədir. 9-10 yaşlı uşaqların əksəriyyəti artıq müstəqil şəkildə məktəbə gedir ki, bu da onların özünü təmin etməsinə kömək edir.
İkincisi, holland valideynlər həddindən artıq müdafiədən çəkinirlər. Uşaqlar çox vaxt böyüklərin daimi nəzarəti olmadan oyun meydançalarında oynayırlar ki, bu da onlara dünyanı kəşf etməyə və öz qabiliyyətlərinə inamı inkişaf etdirməyə kömək edir. Valideynlər onlara hərəkət azadlığı verərək onları yan tərəfdən izləməyi üstün tuturlar.
Üçüncü cəhət iş-həyat balansıdır. Hollandiyada valideynlər nadir hallarda həftədə 40 saatdan çox işləyirlər və ailələri ilə daha çox vaxt keçirmək üçün part-time işləməyi seçirlər. Bu, ailə münasibətlərini və uşaqların rifahını yaxşılaşdırmağa kömək edir.
Bundan əlavə, dördüncü Hollandiya ailə yeməklərinə böyük əhəmiyyət verir. Valideynlər gündə ən azı bir dəfə bütün ailəni masa ətrafına yığmağa çalışırlar. Bu, ailə üzvləri arasında bağları gücləndirir və uşaqların emosional sağlamlığına kömək edir.
Beşinci aydın struktur və gündəlik iş rejimidir. Hollandiyalı valideynlər "istirahət, təmizlik və quruluş" prinsipinə riayət edirlər. Doğuşdan bəri uşaqlara təhlükəsiz və inamlı hiss etmələrinə kömək edən müntəzəm bir iş rejimi öyrədilir.
Nəhayət, altıncı qaydası isə Hollandiyalı valideynlər yalnız öz fikirlərini düzgün olan kimi qəbul etmirlər. Onlar uşaqları qərar qəbul etmə prosesinə fəal cəlb edir və onların fikirlərini dinləyirlər. Bu, uşaqlarda özünə inamı inkişaf etdirməyə kömək edir və onlara kiçik yaşlarından şəxsi sərhədləri təyin etməyi öyrədir.
Veronique van der Kley vurğulayır ki, valideynliyə bu cür yanaşma hollandiyalı uşaqların özünə inamlı, xoşbəxt və emosional cəhətdən sabit yetkinlər kimi böyüməsinə kömək edir.
Xəbərlər     Baxılıb: 867   Tarix: 07 sentyabr 2024
sonxeber.az=https://sonxeber.az=sonxeber.az hamiləlik kosmetoloq geyim və ayaqqabılar nergiz pasayeva qalin saclara qulluq 8 mart tebrikleri yalan haqqinda atalar sözləri vidyolar uzeyir hacibeyli haxisda arxadan olmag xərçəng bürcü