Evliliyin kişilik hormonuna təsiri araşdırıldı - İllərdir səhv müalicə edilirmiş
Evliliyin kişilik hormonuna təsiri araşdırıldı - İllərdir səhv müalicə edilirmişSon araşdırma göstərir ki, testosteronun normal səviyyədə olduğu kişilərdə zəifləmiş cinsi istəyi müalicə etmək üçün testosteron təyinatlarının təsiri azdır və ya heç yoxdur.
Milli.Az nypos-ta istinadla xəbər verir ki, tədqiqatda 18-26 yaş arasında olan 41 kişi iştirak edib, onların testosteron səviyyələri normal diapazonda olub. 31 günlük test dövründə iştirakçılar gündəlik nümunələr təqdim ediblər və cinsi istəkləri və tanışlıq səyləri barədə öz hesabatlarını veriblər.
Məlum olub ki, yalnız subay kişilər potensial partnyorla qarşılaşma barədə məlumat verdikləri günlərdə daha yüksək testosteron səviyyəsi istehsal edirlər. Bu, bədənin mümkün partnyora və digər kişilərlə rəqabətə hazırlaşdığını göstərir. Oxşar davranış quşlar və primatlar üzərində aparılan araşdırmalarda da müşahidə olunub.
Digər tərəfdən, həyat yoldaşları və sevgililəri ilə müntəzəm əlaqədə olan evli və ya münasibətdə olan kişilərdə testosteron səviyyəsində belə dəyişikliklər qeydə alınmayıb, baxmayaraq ki, onlar adi kişilərə xas cinsi istəklər hiss ediblər. Araşdırma həmçinin göstərib ki, subay kişilərdə həm testosteron, həm də kortizol səviyyəsi münasibətdə olan kişilərə nisbətən daha yüksəkdir.
Bununla belə, münasibətdə olan kişilərdə daha çox cinsi istək müşahidə edilib. Mütəxəssislər qeyd edirlər ki, kişilərin cinsi istəyini təmin etmək üçün testosteronun yalnız müəyyən baza səviyyəsi kifayət edir və bu səviyyədən yuxarı dəyişikliklər istəyi artırmır. Bu araşdırma testosteronun normal səviyyədə olduğu kişilərdə cinsi istək üçün əlavə hormonal müdaxilənin faydasız olduğunu sübut edir.