Həftədə neçə dəfə yumurta yeməliyik? Faydasını həkim AÇIQLADI
Həftədə neçə dəfə yumurta yeməliyik? Faydasını həkim AÇIQLADIToyuq yumurtasında yüzdən çox faydalı maddə var. Bədənin demək olar ki, bütün orqan və sistemlərinə müsbət təsir göstərirlər.
Milli.Az lent.az-a istinadən bildirir ki, yumurta orqanizmdə həyati vacib biokimyəvi prosesləri dəstəkləyən maddələr ehtiva etdiyi üçün hər kəs üçün qidalanmanın vacib hissəsidir.
Həftədə nə qədər yumurta yeyə bilərsiniz və onların sağlamlığa faydaları nədir?
Həftədə neçə dəfə yumurta yeyə bilərsiniz?
Son tədqiqatlar toyuq yumurtasının bütün orqanizm sistemlərinin tam işləməsi üçün zəruri olduğunu təsdiqləyib. Onların tərkibində təkcə yüksək keyfiyyətli protein deyil, həm də fosfolipidlər, həmçinin A, B6, B12 və D kimi yağda həll olunan vitaminlər var. Sonuncu balıq və dəniz məhsullarında da var.
Dietoloqlar həftədə 5 dəfə rasionunuza yumurta daxil etməyi məsləhət görürlər. Onları istifadə etmək üçün optimal vaxt səhər və axşamdır. Keyfiyyət baxımından C2 yumurtaları gənc toyuqlar tərəfindən yumurtladığı üçün seçmək tövsiyə olunur, baxmayaraq ki, hələlik bu tövsiyənin elmi sübutu yoxdur.
Yumurtanın sağlamlığa faydaları
1. Beyin funksiyasını dəstəkləyir. Yumurtanın tərkibində olan lesitin beyində qan dövranını yaxşılaşdırır. Yumurtanın müntəzəm istehlakı Alzheimer xəstəliyi, demensiya və dağınıq skleroz kimi yaşa bağlı xəstəliklərin riskini azaltmağa kömək edir.
2. Sümüklərin möhkəmləndirilməsi. Yumurtanın tərkibində olan D vitamini sümükləri gücləndirən və düzgün skelet formalaşmasına kömək edən kalsiumun udulmasına kömək edir.
3. Yüksək keyfiyyətli protein mənbəyi. Yumurta orqanizmin əzələ qurmaq üçün istifadə etdiyi əla protein mənbəyidir. Yumurtadan alınan protein ət və ya süd məhsullarından alınan zülallardan daha yaxşı mənimsənilir.
4. Saç sağlamlığı. Yumurta sarısı saçları gücləndirən və uzanmasını sürətləndirən kolinlə zəngindir. Yumurtanın müntəzəm istehlakı saçların sürətli böyüməsinə və güclənməsinə kömək edir.
5. Göz sağlamlığı. Yumurtanın tərkibində olan lutein və zeaksantin görmə qabiliyyətini yaxşılaşdırmağa və kataraktın inkişaf ehtimalını azaltmağa kömək edir.