Hər gün banan yesəniz orqanizminizdə bunlar baş verəcək
Hər gün banan yesəniz orqanizminizdə bunlar baş verəcəkİndiki vaxtda sağlam qidalanma və düzgün qida seçimi hər zamankindən daha vacibdir. Bu nöqtədə bəzi sirli və təsirli qidalar var ki, onların möcüzəvi təsiri göz ardı edilə bilməz.
Milli.Az axşam.az-a istinadən bildirir ki, bu meyvənin tərkibindəki vitaminlər, minerallar və antioksidantlar sayəsində orqanizmi qidalandırır, immunitet sistemini gücləndirir və bir çox xəstəliklərdən qoruyur. Ancaq onun bu qədər təsirli olması üçün vacib olan, müntəzəm olaraq istehlak edilməsi və vərdiş halına salınmasıdır.
Hamımız bilirik ki, meyvə və tərəvəzlər gündəlik qidalanmamızda və sağlamlığımızda mühüm rol oynayır və banan da o qidalardan biridir. Bəs bir bananın sizin üçün nə qədər faydalı ola biləcəyini heç düşünmüsünüzmü?
Banan, qan təzyiqinizi aşağı salmağa kömək edə biləcək olduqca yüksək səviyyədə kalium təmin etməsi ilə tanınır. Bir orta banan sizə tövsiyə olunan gündəlik kalium qəbulunun təxminən 9%-ni təmin edə bilər ki, bu da ürək sağlamlığına töhfə verir və ürək xəstəliyi riskini azaldır.
Qan şəkərindəki sıçrayışlar sağlamlığınıza zərər verə bilər və uzun müddətdə ürək, böyrək problemləri və sinir problemlərinə səbəb ola bilər. Digər tərəfdən banan aşağı glisemik indeksə və yüksək lif tərkibinə malikdir, bu da qan şəkərinin sıçrayışını dayandırmağa kömək edir.
Bananların yüksək lif tərkibi onları həzm sağlamlığınızı yaxşılaşdırmaq üçün əla qəlyanaltı seçiminə çevirir. Lif həzmdə mühüm rol oynayır, müntəzəm bağırsaq hərəkətlərini təşviq edir və sağlam bağırsaq florasını qidalandırır. Banan həmçinin şişkinliyi azaltmağa və kolon xərçəngindən qorumağa kömək edə bilər.
Bananlarda olan təbii şəkərlər məşqdən əvvəl sizə ani enerji artırmaq üçün mükəmməldir. Bananları həzm etmək inanılmaz dərəcədə asandır və tərkibindəki kalium da əzələ kramplarının qarşısını almağa kömək edə bilər.
Bananın mədə xoralarını müalicə etməyə kömək edə biləcəyini bilirdinizmi? Bananlar mədənin selikli qişasına sakitləşdirici təsir göstərir və xoraların yaratdığı qıcıqlanmanı azaldır. Onlar həmçinin bağırsaq traktını yaxşılaşdırmağa kömək edə bilər, onları mədə problemlərindən əziyyət çəkənlər üçün dadlı, lakin təhlükəsiz və faydalı bir meyvə halına gətirir.