İsti havada smartfonların təhlükələri barədə XƏBƏRDARLIQ
İsti havada smartfonların təhlükələri barədə XƏBƏRDARLIQRusyiya Milli Texnologiya Təşəbbüsünün "SafeNet" regional mühəndislik mərkəzinin direktoru Denis Kuvikov isti havalarda smartfondan istifadənin təhlükələri barədə xəbərdarlıq edib.
Publika.az xəbər verir ki, o, bu barədə "RİA Novosti"yə danışıb.
"Əgər mobil cihaz ən çox yayılmış akkumulyator növləri olan litium-ion və ya litium-polimer akkumulyatorla təchiz olunarsa, batareyanın öz-özünə yanmasına səbəb ola biləcək istilik dalğası fenomeni ilə qarşılaşa bilərsiniz", - ekspert izah edib.
Kuvikov akkumulyatoru təhlükəsiz vəziyyətdə saxlamaq üçün bir sıra tövsiyələr verib. Birincisi, onun sözlərinə görə, Bluetooth, GPS və Wi-Fi-ı söndürməlisiniz, çünki cihaz daim şəbəkə axtarır və istiləşə bilər. O, həmçinin smartfon modelinə ən uyğun gələn orijinal şarj cihazlarından istifadə etməyi məsləhət görüb.
Mütəxəssis qadcetin həddən artıq qızmasından sonra soyudulması üsulundan danışıb. Onun sözlərinə görə, telefondan qoruyucu qabı çıxarıb, mobil interneti söndürüb proqramları bağlamalı, sonra isə onu sərin yerdə gizlətməlisən.