Kabab yemək orqanizmə necə təsir edir? - Həkimdən cavab
Kabab yemək orqanizmə necə təsir edir? - Həkimdən cavabHəkimlər kababın sağlamlıq üçün təhlükəsiz olub-olmadığını açıqlayıblar.
Milli.Az lent.az-a istinadən bildirir ki, həkimlər iştaha açan görünüşünə və özünəməxsus qoxusuna baxmayaraq, kanserogen qidaları qəbul etməməyi çəkindirir və məsləhət görürlər.
Kanserogen maddələrin tərkibində təkcə kababın özü deyil, hətta manqaldan çıxan tüstü də ola bilər. Onun tərkibində, məsələn, benzopiren, karbonmonoksit və bir sıra digər zərərli maddələr var. Bundan əlavə, çox tez-tez manqal bişirərkən, ətdən kömürə yağ damcılayır. Bu zaman tüstülər əmələ gəlir ki, onlar da kanserogen təsir göstərir.
Mütəxəssislər həmçinin manqal hazırlamaq üçün odun istifadə etməyi və mağazalarda satılan kömürlərdən uzaq durmağı məsləhət görürlər.
Amma toyuq əti və ya balıqları daha asan həzm olunduğu üçün kömür üzərində bişirmək daha məsləhətlidir.
Həmçinin bol göyərti ilə kabab yemək lazımdır.
Tərkibində çoxlu antioksidantlar, vitaminlər və lif var ki, bu da zərərli qidaların bağırsaqlarda uzun müddət qalmasına və nəticələrin qarşısını almasına imkan vermir.