Karbohidratları həyatınızdan çıxarsanız bu xəstəliklərə yoluxacaqsınız - ARAŞDIRMA
Karbohidratları həyatınızdan çıxarsanız bu xəstəliklərə yoluxacaqsınız - ARAŞDIRMAAşağı karbohidratlı pəhrizlər kilo vermək və sağlamlığı yaxşılaşdırmaq vədləri ilə məşhurdur. Bununla belə, karbohidratların məhdudlaşdırılmasının bədəndə yaratdığı dəyişikliklərlə bağlı bəzi risklər də var.
Milli.Az xarici mətbuata istinadən xəbər verir ki, aşağı karbohidratlı pəhrizlər populyar olaraq qalmasına baxmayaraq, bu qidalanma yanaşmasının sağlamlığa təsirləri haqqında çoxlu müzakirələr davam edir.
Karbohidratların kəsilməsi bədəninizdə hansı dəyişikliklərə səbəb ola bilər?
1.Karbohidratlar enerji səviyyəsinin saxlanmasında mühüm rol oynayır. Karbohidrat qəbulu azaldıqda, xüsusilə aktiv həyat tərzi keçirən fərdlərdə aşağı enerji, konsentrasiyada çətinlik və yorğunluq kimi vəziyyətlər yarana bilər. Beyin qlükoza yerinə ketonlardan istifadə etməyə başladıqda, başgicəllənmə və beyin dumanı kimi simptomlara səbəb ola bilər.
2. Karbohidratlardan qaçınmaq xüsusilə liflə zəngin qidaların az istehlakına səbəb ola bilər. Lif həzm sağlamlığı üçün vacibdir və adekvat lif qəbulu olmadan qəbizlik ümumi problemə çevrilə bilər. Bundan əlavə, bağırsaqdakı sağlam bakteriyaların tarazlığını pozmaq da həzm problemlərinə səbəb ola bilər.
3. Sürətli kilo itkisi aşağı karbohidratlı pəhrizlərin başlanğıcında baş verə bilsə də, bu, adətən suyun çəkisinin itirilməsi ilə əlaqədardır. Karbohidratların azalması bədəndə qlikogen ehtiyatlarının və suyun azalmasına səbəb olur. Karbohidrat qəbulu yenidən artırılırsa, suyun çəkisi adətən geri qayıdır.
4. Bəzi tədqiqatlar göstərir ki, aşağı karbohidratlı pəhrizlər LDL ("pis" xolesterol) səviyyələrini artıra bilər və uzun müddətdə ürək sağlamlığı üçün risklər yaradır. Bundan əlavə, böyrək sağlamlığı, sümük sıxlığı və fiziki performans kimi sahələrdə mənfi təsirlər bildirilmişdir.
5. Ketoz zamanı bədən enerji üçün yağ yandırmağa başlayır və bu prosesdə ketonlar istehsal olunur. Keto qripi olaraq bilinən bu prosesdə baş ağrısı, yorğunluq və ürəkbulanma kimi əlamətlər meydana gələ bilər. Bu yan təsirlər adətən müvəqqəti olur, lakin bəzi insanlar üçün daha uzun davam edə bilər.