Kişilərin sağlamlığına zərərli olan dörd qida - XƏBƏRDARLIQ
Kişilərin sağlamlığına zərərli olan dörd qida - XƏBƏRDARLIQAmerikalı alimlər kişilər üçün xüsusilə zərərli olan məhsulların dörd kateqoriyasını müəyyən ediblər. Bu gündəlik məhsullar kişilərin sağlamlığına ciddi zərər verə bilər.
Milli.Az lent.az-a istinadən bildirir ki, müntəzəm istifadəsi bədəndə ciddi xəstəliklərə və geri dönməz dəyişikliklərə səbəb ola bilər.
Qızardılmış ət
Qızardılmış ətdə bədənə ciddi zərər verə biləcək yüksək konsentrasiyalı kanserogenlər var. Ətin yüksək temperaturda qızardılması prosesində heterosiklik aminlər və polisiklik aromatik karbohidrogenlər əmələ gəlir. Bu maddələr xərçəng və ürək-damar patologiyalarının inkişafına kömək edə bilər.
Qızardılmış yumurta
Bir çox kişilər günə omletlə başlamağı, bir dəfəyə 3-4 yumurta yeməyi xoşlayır. Ancaq belə bir vərdiş zərərli ola bilər. Fakt budur ki, yumurta, xüsusilə də qızardılmış yumurtalarda çox miqdarda xolesterin var.
Gündəlik qaynadılmış yumurta istehlakı qanda zərərli lipidlərin yığılmasına və ürək-damar xəstəliklərinin riskini artıra bilər. Sağlamlığa mənfi təsirlərin qarşısını almaq üçün həkimlər həftədə iki dəfə yumurta qəbulunu məhdudlaşdırmağı məsləhət görürlər.
Kolbasa, sosiska
Kolbasa kişi sağlamlığı üçün əhəmiyyətli risklər daşıyan məhsullardır. Onların tərkibində yüksək miqdarda duz, doymuş yağ, nitratlar və nitritlər kimi kimyəvi əlavələr var.
Bu maddələr hipertoniya, ürək xəstəliklərinin və xərçəngin, xüsusən də prostat xərçənginin inkişafına kömək edə bilər. Bundan əlavə, belə ət məhsullarının müntəzəm istifadəsi cinsi funksiyanın azalmasına səbəb ola bilər. Kişilərə bu qidaları balıq, quş əti və paxlalılar kimi daha təbii protein mənbələri ilə əvəz etmələri tövsiyə olunur.
Pivə
Pivə məşhur içkidir, lakin onu içmək kişilərin sağlamlığı üçün ciddi nəticələrə səbəb ola bilər. Pivədə hormonal tarazlığı pozan və testosteron səviyyəsini azaldan fitohormonlar var. Bu, cinsi funksiyanın zəifləməsinə və erektil disfunksiyanın inkişafına səbəb ola bilər.
Bundan əlavə, pivə yüksək kalorilidir, bu, artıq çəki artımına və piylənmənin inkişafına kömək edir, bu da öz növbəsində ürək-damar xəstəlikləri və diabet riskini artırır. Kişilər sağlamlıqlarını qorumaq üçün pivə istehlakını məhdudlaşdırmalı və ya ondan tamamilə imtina etməlidirlər.