O bizi xərçəngə aparır! – 1,2 milyon qadının analizləri və təhlükəli nəticə
O bizi xərçəngə aparır! – 1,2 milyon qadının analizləri və təhlükəli nəticəHər gün 25-30 qr ət yeyən insanda gün ərzində bu məhsullardan 5 qr istifadə edənlərlə müqayisədə süd vəzi xərçəngi riski 9% artmış olur. Alimlər bu fikrə 1,2 milyon qadın üzərində apardıqları araşdırmanın nəticələrini analiz edərək gəliblər.
Medicinaz.az bildirir ki, şişin yaranma səbəbi emal olunmuş ətin tərkibində natrium nitrit (Е250) maddəsinin olmasıdır. Bu komponent kolbasa, sosis, vetçina, turşular, hot-doq, konserv və ət souslarının tərkibində çox rast gəlinir.
Bu maddə ət məmulatlarının tərkibinə dadını artırmaq və saxlanma müddətini uzatmaq üçün vurulur.
Daha əvvəllər gün ərzində 50 qr işlənmiş ət məhsulu istifadə etməyin bağırsaq xərçəngini 18%-dək artırdığı məlum olub. Ekspertlər həmçinin bu zaman mədəaltı vəzin və prostat xərçənginin yaranma riskinin artdığını da bildirirlər.
Xəbərlər     Baxılıb: 1475   Tarix: 22 yanvar 2019
sonxeber.az=https://sonxeber.az=sonxeber.az geyim dəbləri kosmetoloq həkim məsləhəti qadın və təhsil atalar sozleri ana haqqinda qoç bürcü toy ideyalari atalar sözü balıq terezi seksler seksi