Orqanizmdə yod çatışmazlığını belə test edin - FOTO
Orqanizmdə yod çatışmazlığını belə test edin - FOTOYod orqanizm üçün çox mühüm elementdir, onun çatışmazlığı bədən kütləsinə, beyin funksiyalarına, psixi sağlamlığa və digər orqanlara, eləcə də orqanizmin ümumi vəziyyətinə ciddi təsir edir.
Milli.Az Publika.az-a istinadən xəbər verir ki, qalxanabənzər vəzin hormonlarının 65% -i yoddan ibarətdir. Yod çatışmazlığı zamanı orqanizmdə qalxanabənzər vəzin həcmi böyüyür və özü lazımi miqdarda bu maddəni hazırlamağa çalışır. Amma bu, daha sonrakı mərhələlərdə baş verir.
Orqanizmdə yod çatışmazlığını belə test edin - FOTOYod çatışmazlığı
Orqanizmdə yod çatışmazlığını belə test edin - FOTOOrqanizmdə yodun saxlanma səviyyəsini vaxtında müəyyənləşdirmək çox vacibdir. Bunu sadə testin köməyi ilə ev şəraitində də etmək olar. Bunun üçün gecə yatmazdan əvvəl qolunuza pambıqlı çubuqla 3 zolaq yod çəkin: yoğun, bir az enli və nazik.
Orqanizmdə yod çatışmazlığını belə test edin - FOTOƏgər səhər yuxudan duranda dəridə yodun heç bir izini görməsəniz, onda dərhal endokrinoloqa müraciət edin. Həkim dəqiq analiz qoyub lazımi preparatlar yazacaq.
Əgər yalnız 1 enli xətt qalıbsa, deməli, bədəninizdə yod normal səviyyədədir.
Əgər yalnız ən incə xətt yox olubsa, onda sizin sağlığınız təhlükə altındadır. Odur ki, yeməklərdə yodlaşdırılmış duz istifadə edin. Bu, hipotireoz profilaktikasının ən ucuz və əlverişli üsuludur. Amma bu məhsulu təkcə soyuq yeməklərdə istifadə etmək lazımdır. Əgər onu isti yeməklərə əlavə etsəniz, onda duzun təkribindəki yod uçacaq və faydasız olacaq.
Orqanizmdə yod çatışmazlığını belə test edin - FOTOYodun sutkalıq norması 100 qram dəniz kələm qarşılayır. Ciyər, feyxoa, morina və digər balıq növləri, eləcə də yumurta yodla zəngin məhsullardır.