Pəhrizdə olanlara xəbərdarlıq - Bu qida gündüz arıqladır, axşam isə
Pəhrizdə olanlara xəbərdarlıq - Bu qida gündüz arıqladır, axşam isəQarabaşaq bağırsaq bakteriyalarının ehtiyac duyduğu qida maddələri və pəhriz lifi ilə zəngindir. Ancaq şişkinlik və kramp riski səbəbindən axşam saatlarında istehlak etməmək daha yaxşıdır.
Milli.Az sfera.az-a istinadən xəbər verir ki, bu barədə RİA Novosti-yə Moskva Regional Ana və Uşaq Rifah Mərkəzinin (MOCMCD) pediatrı Regina Nikolaeva məlumat verib .
"Qarabaşaq yarması həmçinin turşularla zəngindir, öd əmələ gəlməsini və mədəaltı vəzi tərəfindən mədəaltı vəzi şirəsi istehsalını yaxşılaşdıra bilər. Qarabaşaqda olan həll olunmayan pəhriz lifi bağırsaq hərəkətliliyini stimullaşdırır. Bu xüsusilə uşaqlar və yaşlı insanlar üçün mütəmadi olaraq bağırsaqlarını təmizləmək üçün faydalıdır. Üstəlik, bağırsaqlarımızda yaşayan faydalı mikroorqanizmlərin çoxalmasına kömək edir", - Nikolaeva qeyd edib.
Qarabaşaq yeməyin qəti əks göstərişləri yoxdur, ancaq allergiya və ya mədə-bağırsaq xəstəlikləriniz varsa, axşam saatlarında qarabaşaq yeməmək daha yaxşıdır. Bu, kramp və qaz istehsalının artmasına səbəb ola bilər ki, bu da yuxunu poza bilər