Qadınlar, duş alarkən bunu qətiyyən etməyin! - Ginekoloq açıqladı
Qadınlar, duş alarkən bunu qətiyyən etməyin! - Ginekoloq açıqladıBu tövsiyə qadınların sağlamlığı üçün böyük əhəmiyyət kəsb edir.
Amerikalı mama-ginekoloq Emma Kureşi qadınlara duşda sidiyə getmə vərdişindən uzaq durmağı şiddətlə tövsiyə edir.
Milli.Az lent.az-a istinadən bildirir ki, o, bunun niyə sağlamlığa mənfi təsir göstərə biləcəyini də ətraflı izah edib.
Həkim Kureşinin dediyinə görə, duşda sidiyə getmək gigiyenanı pozmaqla yanaşı, çanaq dibinə də zərərli təsir göstərir. Bundan əlavə, arzuolunmaz zehni birliklər yarada bilər - bir insan axan suyun səsi ilə sidiyə getməyə başlaya bilər.
"Bu, nəinki gigiyenik deyil, həm də çanaq dibinizi məhv edir. Üstəlik, siz tualetə getmək istəyən suyun səsinə öyrəşdikdən sonra bu, problemə çevrilə bilər", - Emma Kureşi izah edib.
Fizioterapevt Aliciya Ceffri-Tomas, ginekoloqun fikirlərini təkrarlayıb və əlavə edib ki, ayaq üstə sidik ifrazı çanaq boşluğunun düzgün istirahətinə mane olur. Nəticədə, sidik kisəsi tam boşala bilmir, sidiyin yığılmasına səbəb olur və sidik problemi riskini artırır.
Başqa bir terapevt Sabrina Bakster vacib bir məsləhət əlavə edib: tualetə yalnız həqiqətən ehtiyacınız olanda gedin. O qeyd edib ki, sidik kisəsi tam dolmayan zaman tez-tez sidiyə çıxmaq sidik kisəsinin həssaslaşmasına və insanın adi haldan daha tez-tez tualetə getmək ehtiyacı hiss etməsinə səbəb ola bilər.
"Əgər siz məsələn, evdən çıxmazdan əvvəl, hətta sidik kisəniz yalnız yarısı dolu olsa belə, tualetə "hər ehtimala qarşı" gedirsinizsə, bu, orqüanizminizin daha az həcmlə işləməyə alışmasına səbəb ola bilər. Nəticədə, daha tez-tez sidiyə getmək istəyərsiniz" - Bakster vurğulayıb.
Həkimlər həmçinin qadınları səhiyyə mütəxəssisləri ilə əlaqə saxlamaqdan çəkinməməyə və hər hansı problem yaranarsa həmişə ginekoloqlarla səmimi olmağa çağırır. Əlamətlərinizin həkiminizlə açıq müzakirəsi orqanizminizin fəaliyyətində mümkün problemləri tez bir zamanda müəyyən etməyə və aradan qaldırmağa kömək edəcəkdir.