Uşaqlar üçün ən yaxşı 4 səhər yeməyi: Həkimlər tövsiyə edir
Uşaqlar üçün ən yaxşı 4 səhər yeməyi: Həkimlər tövsiyə edirSəhər yeməyi günün ən vacib qidasıdır. Orqanizmi məhsuldar bir gün üçün enerji ilə təmin edir. Günün müvəffəqiyyəti düzgün başlamasından asılıdır və uşaqlar üçün səhərlər düzgün qida qəbul etmək xüsusilə vacibdir.
Milli.Az lent.az-a istinadən uşaqlar üçün düzgün qidaları təqdim edir:
Sağlam səhər yeməyinin əsas komponentləri
Nutritionist Tok-Hui Yap vurğulayır ki, valideynlər dörd əsas qida qrupuna diqqət yetirməlidirlər: karbohidratlar, zülallar, liflər və sağlam yağlar. Bu komponentlər uşağınızın məktəbdə şən, diqqətli və aktiv olmasına kömək edəcək.
Uşaq qidalanma mütəxəssisi Alicia Miller izah edir ki, karbohidratlar və zülallar bədənə və beyinə enerji verir, sağlam yağlar isə qan şəkərinin səviyyəsini sabitləşdirir, qəfil sıçrayışların qarşısını alır. Lif bağırsağın düzgün işləməsini təşviq edir və daha uzun müddət tox hiss etməyə kömək edir. Məktəb yaşlı uşaqların böyümə və inkişaf üçün kifayət qədər kalori, zülal və kalsium alması xüsusilə vacibdir.
Sağlam səhər yeməyi nümunələri. Mütəxəssislər balanslı səhər yeməyi üçün bir neçə variant təklif edirlər:
Fıstıq yağı ilə tost: Fıstıq yağı zəngin zülal, karbohidratlar, sağlam yağlar və lif mənbəyidir. Onu tostlara əlavə etmək yeməyin qida dəyərini artırır.
Avokado və Yumurta Tostu: Tam taxıl çörəyi lif və vitaminlər, avokado və yumurta isə sağlam yağlar və protein təmin edir.
İspanaqlı və kəsmikli omlet: ispanaq vitaminlərlə zəngindir, kəsmik isə bədəni kalsium və D vitamini ilə təmin edir.
Qranola və meyvə ilə qatıq: Şəkər əlavə edilmiş qatıqlardan qaçınaraq təbii qatıq seçin və daha çox lif üçün meyvə və qranola ilə birləşdirin.
Niyə şəkərli səhər yeməyi taxıllarından qaçınmalısınız?
Şəkərli taxıllar, donuts və ya darçın rulonları körpənizin ehtiyac duyduğu protein və lifi təmin etmir. Şəkərlə zəngin bu cür qidalar qanda şəkərin səviyyəsinin kəskin artmasına səbəb olur ki, bu da sürətli yorğunluğa və aclığa səbəb olur. Sadə karbohidratlar tez həzm olunur, uşağa uzun müddət enerji vermir.
Bunun qarşısını almaq üçün səhər yeməyinizi əvvəlcədən planlaşdırmaq, onları balanslı etmək tövsiyə olunur.
"Mükəmməlliyə həmişə nail olmaq mümkün deyil, lakin bizim məqsədimiz mükəmməllik deyil, ardıcıllıqdır" deyə Alisiya Miller yekunlaşdırır.