Yapon və almanların uşaq tərbiyəsində İNANILMAZ ÜSULLARI - 7 SİRR
Yapon və almanların uşaq tərbiyəsində İNANILMAZ ÜSULLARI - 7 SİRRSirr deyil ki, xarici ölkələrdə uşaq təlim-tərbiyəsibizdən çox fərqlənir. Bəzi ölkələrin tərbiyə metodunu öyrənmək vəöz uşaqlarınıza tətbiq etmək heç də ayıb deyil. Onların ənqeyri-adiləri ilə tanış olmağa dəyər.
Publika.az oxucuları İspaniya, Yaponiya,Almaniya və digər ölkələrin təlim-tərbiyəsi ilə tanış edir:
İspaniya: Uşaqlar gecəyarıyadək valideynləri ilərestoranlarda otururlar
İspanlar hesab edirlər ki, balacalar gecəyarı yatmalıdır. Onlaraxşam saat 19:00 olan kimi uşağı yatırtmağa çalışmır, özü iləbirlikdə ailəvi məclis və restoranlara aparırlar. Demək olmaz ki,bu, çox yaxşı ideyadır, lakin ispan ana və ataları yaxşı bilir ki,öz övladlarına necə tərbiyə vermək lazımdır.
Almaniya: Kəskin mətbəx alətlərini uşaqlardangizlətmirlər
5 yaşlı uşağın mətbəxdə əsl bıçaq ilə xiyarları bacarıqladoğraması Alman ailələri üçün qeyri-adi hal deyil. Almaniyadaanalar hesab edir ki, uşaq gündəlik həyata nə qədər tez alışsa,onun üçün bir o qədər yaxşı olacaq. Ancaq bizdə uşaqlardan yalnızbıçaqları deyil, digər potensial təhlükəli alətləri də gizlədirlər.Əslində çox düz edirlər.
Hollandiya: Uşaqlara daha çox sərbəstlikverilir
Holland uşaqları ev tapşırığının nə olduğunu bilmir. Onlar"ortaq inkişaf üçün" ardıcıl olaraq 10 dairə vurmur və həqiqətən dəuşaqlığını yaşayırlar. Hollandiyada uşaqlar elm öyrənməyə dahayuxarı yaşlarda başlayır və dərsliklərə daha çox vaxt sərf edirlər.Odur ki, hollandiyalı uşaqlar "dünyanın ən xoşbəxt sakinları" kimitanınır.
Yaponiya: Yeddi yaşlı uşaqlar metrodan istifadəedir
Yolda bir neçə nəqliyyat dəyişsə də, yapon uşaqlarına metrodanistifadə etməyə icazə verilir. Yaponlar müstəqil şəxsiyyətləriyetişdirir. Bu da səbəbsiz deyil, Yaponiya uşaqlar üçün dünyanın əntəhlükəsiz ölkəsi sayılır. Aydın məsələdir ki, ölkəmizdəvalideynlər uşaqlarına bu cür azadlıq verməyə hazır deyil.
İsveç: Uşaqların fikirləri ciddi qəbuledilir
Bu ölkədə cismani cəza çoxdan qadağan edilib. İsveçdəvalideynlərin və uşaqların bərabərliyi eynidir, odur ki, uşağınrəyi ciddi qəbul edilir. İsveçdə heç bir ana uşağına demir ki, "Sənbaşa düşməzsən, hələ balacasan".
ABŞ: Uşaqlar ataları ilə daha çox vaxtkeçirirlər
Ştatlarda uşaqlar ataları ilə vaxt keçirməyi sevirlər. Atalaroyun meydançasında uşaqları ilə gəzir, pazl yığır, oyuncaqavtomobil yarışları təşkil edir, məzəli hekayələr söyləyir və s.əyləncəli oyunlar qururlar. Amerikalı atalar ictimaiyyətdəbaşqalarının necə reaksiyasına məhəl qoymadan uşağı güldürmək üçünmüxəlif zarafatlar edir. Bəli, amerikalı ataları ideal adlandırmaqolar.
Cənubi Koreya: Uşaqlara ictimaiyyətdə özünü düzgünaparmağı öyrədirlər
Koreyalı valideynlər uşaqlarını elə tərbiyə edir ki, onlarbaşqalarının fikirlərinə hörmətlə yanaşır və ictimai yerlərdəisteriya yaratmırlar. Başqalarına hörmət koreyalı uşaqlarınöyrənməli olduğu ilk işdir.