Antibiotiklərin növbəti ziyanı aşkar olunub
Hamı bilir ki, hal hazırda antibiotiklər tez-tez ciddi səbəb olmadan, "hər ehtimala qarşı" təyin olunur. Dünya alimləri bunu çox ziyanlı hesab edir.
Məhz antibiotiklərin səbəbli-səbəbsiz istifadəsi, düzgün olmayan qəbulu dünyada antibiotiklərə davamlı olan mikrobların əmələ gəlməsinə səbəb olub. Alimlərin fikrinə görə belə mikrobların sayı getdikcə artacaq və bu da bakterial infeksiyalardan ölümün artmasına səbəb olacaq.
Bu səbəbdən alimlər antibiotikləri yalnız zəruri hallarda təyin etməyi tövsiyə edirlər.
Son araşdırma antibiotiklərin yeni ziyanını aşkar edib. Amerika alimləri 8 minə yaxın uşağın tibbi məlumatlarını araşdırıb belə nəticəyə gəliblər ki, 1 yaşına qədər olan uşaqlarda antibiotiklərin qəbulu gələcəkdə qida allergiyalarının inkişafına təkan verə bilər.
Bağırsaqların mikroflorası qida məhsullarında olan yad zülalların orqanizm tərəfindən normal mənimsənilməsində böyük rol oynayır. Mikroflora pozulduqda orqanizm allergiyalara meyilli olur. Antibiotiklər bağırsaqların mikroflorasını pozur və bu da allergiyaların riskini artırır.