Bəhram Bağırzadənin xəstəxanadan fotoları
Bəhram Bağırzadənin xəstəxanadan fotolarıKoronavirus infeksiyasına yoluxmuş Əməkdar artist Bəhram Bağırzadə xəstəxanadan öz fotolarını paylaşıb. O, eyni zamanda həkimlərə təşəkkür edib.
)pen.az aktyorun paylaşımını təqdim edir:
"Dünyadakı bütün peşələr insanlardandır. Və yalnız üçü Allahdandır - müəllim, hakim və həkim.
Bu sözləri 2000 il əvvəl dünyanın ən böyük filosoflarından biri Sokrat demişdi. Gəncliyimdə Azərbaycanın gözəl müəllimlərindən bilik əldə etməmdə bəxtim gətirib. Onların bir çoxu taleyimdə çox böyük rol oynadı və mənim dostlarım oldu...Şükürlər olsun ki, hakimlərlə ünsiyyət qurmaq mənə nəsib olmayıb, amma təsəvvür edə bilərəm ki, onların çiyninə nə qədər böyük məsuliyyət düşür...Tibbə qaldıqda isə, məhz həkimlər bizə dünyaya gəlməyimizdə kömək edir və həyatımız boyu bizi müşayiət edir.
Əksər insanlar kimi mən də vaxtaşırı həkimlərə müraciət edirdim, amma 2020-ci ilin yayı, koronavirusla xəstələndiyim dövr mənim üçün əsl sınaq oldu və həkimlər olmasaydı, heç vaxt bunun öhdəsindən gəlməzdim...Müalicəmdə iştirak edən bütün həkimlərə təşəkkürümü bildirmək üçün hansı sözləri istifadə edə biləcəyimi də bilmirəm. Ancaq ən səmimi minnətdarlığımı xəstəliyin inkişafında ən kritik anda məni qəbul edən və günlərlə həyatım üçün mübarizə aparan Mərkəzi Gömrük Xəstəxanasının rəhbərliyinə bildirirəm!
Xəstəxana həkimlərinə sonsuz minnətdaram! Səkkiz saat xüsusi geyimdə olmaq, ən ağır xəstələr üçün daim məsləhətləşmələr aparmaq, vacib qərarlar qəbul etmək və həyatlarını qurtarmaq üçün bir çox tədbirlər görməklə həyatlarını təhlükə altına qoymaq üçün necə də böyük cəsarət və biliklərə sahib olmaq lazımdır, çünki virus heç kimə rəhm etmir! Sizə dərin təşəkkürümü bildirirəm - reanimatoloqlar, yoluxucu xəstəliklər üzrə mütəxəssislər, kardioloqlar, fizioterapevtlər! Hər biriniz özünüzə zərbə götürür və müəyyən bir orqanın müalicəsi ilə məşğul olursunuz və hamınız birlikdə görünməz bir düşməni məğlub edərək şəfa möcüzəsi edirsiniz!
Bəhram Bağırzadənin xəstəxanadan fotolarıAyrıca, kiçik tibb işçilərinə böyük bir təşəkkür edirəm. Bu gözəl insanlar bütün sutka boyu xəstələrin yanındadırlar və istisnasız olaraq bütün xəstələri öz yaxınlarına olduğu kimi münasibət göstərirlər. Sənin kim olduğun, müəyyən xidmətlərin olduğun və ya adi bir insan olmağının onlar üçün fərqi yoxdur. Onların fədakar işlərinin əsas məqsədi xəstələrə ən çətin müalicənin bütün mərhələlərini mümkün qədər ağrısız keçməyə kömək etməkdir. Həkimlərin göstərişlərinin yerinə yetirməkdə əsas yükü çiyinlərində daşıyan məhz kiçik tibb işçiləridir.
Mərkəzi Gömrük Xəstəxanasının bütün işçiləri əsl Qəhrəmanlardır! Pandemiya günlərində Xəstəxana koronavirusla mübarizədə ölkənin əsas dayaq məntəqəsinə çevrildi. Müalicəm zamanı Rusiya, Böyük Britaniya və Kubadan gəlmiş və xəstəxananın dəqiq, yaxşı əlaqələndirilmiş, yüksək peşəkar işinə heyrətlənən böyük tibbi heyətlərini gördüm. Dünyanın ən yaxşı memarlıq dizaynına əsasən inşa edilən binada ən müasir tibbi avadanlıqlar var ki, bunun sayəsində azərbaycanlı həkimlərimiz unikal cərrahi əməliyyat və mürəkkəb xəstəliklərin müalicəsini həyata keçirirlər. Allahın köməkliyi ilə çox yaxında vətəndaşlarımız sağlamlıqlarını yaxşılaşdırmaq üçün başqa ölkələrə getməli olmayacaqlar.
Mərkəzi Gömrük Xəstəxanası bundan sonra Azərbaycan təbabətinə sağlam və düzgün iş ritmini verəcək ölkənin tibbi ürəyinə çevrilmişdir. Bu da xəstəxana rəhbərliyinin böyük əməyinin bəhrəsidir! Görkəmli sovet fiziki Sergey Kapitsa demişdir: "Rəhbərlik etmək yaxşı insanların işləməsinə qarışmamaqdır." Müdrik rəhbərliyi işçilərinin hər birinin yüksək peşəkarlığını artırmağa imkan verən unikal strategiya seçən xəstəxananın işinin əsasını məhz bu prinsip təşkil edir!
Mən həmişə tibbə dərin hörmət bəsləmişəm, çünki həkim biliyə, fədakarlığa və həyatımızın ən çətin anlarında ağrılarımızın bir hissəsini bölüşmək və öz üzərinə götürmək və xəstəliklərimizə şəfa vermək üçün böyük istəyə malik olan insan ruhunun inkişafının ən yüksək səviyyəsidir. Qarşınızda baş əyirəm, qiymətsiz Azərbaycan Qəhrəmanları!"