Böyrəklərdən qaraciyərə... Vitamin artıqlığı ciddi zərər verə bilər
Böyrəklərdən qaraciyərə... Vitamin artıqlığı ciddi zərər verə bilər"Vitamin çatışmazlığı qədər vitamin artıqlığı da orqanizmə ciddi zərərələr vura bilər".
Bunu uşaq sağlamlığı və xəstəlikləri mütəxəssisi Dr. İhsan Şehla məlumat verib.
"Həkim göstərişi olmadan, orqanizmə lazımsız vitamin yüklənməsi olduqca zərərlidir. Bəzi hallarda valideynlər uşaqlara yoxlanmadan vitaminlər veririlər. Bunun onlar üçün faydalı olacağını düşünürlər. Amma bu yanlışdır. Çünki analizlər verilmədən uşaqda hansı vitaminin az, hansının çox olduğunu bilmədən onu vitaminlə yükləmək dolmaz. Vitaminlər və minerallar uşaqların zehni və fiziki inkişafında mühüm rol oynayır. Ümumiyyətlə isə bu vitamin və minerallar ilk növbədə təbii qidalardan alınmalıdır",-deyə həkim qeyd edib.
Onun sözlərinə görə, vitamin əlavələri, xüsusilə yağda həll olan və orqanizmdə yığılan A, D, E və K vitaminləri bədəndə yığılaraq gələcəkdə toksiklik (zəhər) əmələ gətirə və çox ciddi xəstəliklərə səbəb ola bilər.
Uşaqlara təbii qidalar, mövsümi tərəvəzlər və meyvələr əvəzinə həkimə müraciət etmədən vitamin və minerallar vermək qəti şəkildə olmaz. Hər kəsin orqanizmindəki vitamin və mineral ehtiyacları və dəyərləri fərqlidir. Bu dəyərlərə baxmaq və həkim nəzarəti və tövsiyəsi ilə hərəkət etmək lazımdır.
"Son illərdə aparılan araşdırmalar, D vitamininin faydalarının düşünüləndən qat-qat artıq olduğunu və sümüklərin inkişafına müsbət təsir etdiyini göstərib. D vitamininin əsas mənbəyi günəş şüalarıdır. Bunun üçün günəşin zərərli şüalarının olmadığı bir vaxtda gündə təxminən 15 dəqiqə günəşlənmək məsləhətdir. Digər tərəfdən həddindən artıq D vitamini zəhərli təsirlərə səbəb ola bilər. Yüksək dozada D vitamini, solğunluq, yorğunluq, iştahsızlıq, narahatlıq, qəbizlik və bol sidiyə çıxma, həmçinin kalsium ifrazı, böyrək zədələnməsi, böyrək daşları, ana arterial qapaqda darlıq kimi fəsadlar yarada bilər.Yüksək təzyiq, qusma, gözlərdə sinir təbəqəsinin zədələnməsi və buynuz qişada bulanıqlıq kimi problemlər də meydana gələ bilər.
Məsələn, orqanizmdə həddindən artıq və yüksək dozada E vitamininin olması orqanizmin bakteriyaları öldürmə qabiliyyətini azaldır, immun və otoimmün xəstəliklərin gedişatını asanlaşdırır. İmmunitet sistemi həddindən artıq işlədiyi zaman orqanizm öz toxumalarını yad kimi qəbul edir və bu toxumalara hücum edərək bir çox mühüm xəstəliklərə səbəb olur",-deyə mütəxəssis xəbərdarlıq edib.