Bu balıqlar uşaqlar üçün təhlükəlidir
Bu balıqlar uşaqlar üçün təhlükəlidirOmeqa-3, Omeqa-6, vitamin və minerallarla zəngin olduğu üçün uşaqların pəhrizinə balıq daxil etmək faydalıdır. Uşaqlar üçün potensial sağlamlıq risklərinin qarşısını almaq üçün bəzi balıq növlərində civə kimi ağır metalların mümkün səviyyələrini də nəzərə almaq lazımdır.
Milli.Az lent.az-a istinadən xəbər verir ki, pediatrların fikrincə, balıq yemək ürəyin sağlamlığını qorumağa kömək edir, qan təzyiqini normallaşdırır, qəfil ölüm, infarkt, aritmiya və insult riskini azaldır.
Balıq sağlam beyin funksiyasının və görmə inkişafının qorunmasında mühüm rol oynayır. Uşağın intrauterin formalaşması zamanı sinir sisteminin inkişafına da müsbət təsir göstərir.
Bundan əlavə, onun istehlakı depressiya, ürək-damar xəstəlikləri, Alzheimer xəstəliyi, demans və diabet inkişaf riskini azalda bilər.
Civə tərkibinə görə kral skumbriyası, marlin, köpək balığı, qılınc balığı, Atlantik tunası və ruff kimi balıq növlərindən uzaq durmaq lazımdır.
Xəbərlər     Baxılıb: 911   Tarix: 09 yanvar 2024
sonxeber.az=https://sonxeber.az=sonxeber.az kosmetik vasiteler qaşların formalari qadin dunyasi küftələr sepkilere qarsi bürclər 2025 vaginal təmizlik kahfe falı qiz burcu bürclər prostat babasil