Bu səhvimiz bananı zəhərə çevirir
Bu səhvimiz bananı zəhərə çevirirBanan sağlamlıq üçün ən faydalı meyvələrdən biridir.
Milli.Az xəbər verir ki, qan şəkərini tarazlayan, həzm sistemini tənzimləyən və antioksidant təsiri olan banan toxluq hissi verdiyi üçün diyetlərdə rahatlıqla istehlak edilə bilər.
Banan vitamin mənbəyi olmaqla yanaşı, asanlıqla əzilərək qidaya çevrilə bildiyi üçün körpələr üçün də ideal qidadır.
Bununla belə, banan yeyərkən diqqətli olmaq lazımdır. Çünki banan yeyərkən edilən səhv sağlamlığı ciddi şəkildə təhdid edir.
Mövzuyla əlaqədar əhəmiyyətli açıqlamalar verən Diyetoloq Dr. Daryl Gioffre görə, banan istehlak edərkən diqqətli olmaq lazım olan bir məqam var.
Gün ərzində ümumiyyətlə qəlyanaltı olaraq seçilən banan sizə toxluq və enerji hissi verə bilər və gərgin tempinizi dəstəkləyə bilər, lakin mütəxəssislər istehlak üsulu ilə bağlı xəbərdarlıq edirlər.
Mövzu ilə bağlı danışan mütəxəssis səhər yeməyində banan istehlakına diqqət çəkir. Günün ən vacib yeməyi olan bananı səhər yeməyində istehlak etmək məntiqli görünsə də, ümumi sağlamlıq üçün sonsuz faydası olduğu üçün Dr. Daryl Gioffre xəbərdarlıq edir.
Səhər yeməyində banan istehlak etməyin əslində ümumi sağlamlıq üçün faydalı olduğunu ifadə edən mütəxəssis, tək başına banan istehlakının qısa müddətdən sonra yorğunluq və aclıq hissi yarada biləcəyini qeyd edib.
Səhər yeməyində banan yeyərkən, bütün faydalarından yararlanmaq üçün onunla birlikdə digər qida məhsulları da istehlak etmək lazımdır. Dr. Gioffre, əks halda bananın bir çox faydasının itiriləcəyini və qan şəkərinin və turşuluğun ani artımına səbəb ola biləcəyini söyləyib.
Mütəxəssis bu vəziyyətin qarşısını almaq üçün səhər yeməyində banan qəbul etməklə yanaşı, digər sağlam qidalardan da istifadə etməyi təklif edib. /news24.az/