Bu xalqlarda öpüşmək qadağandır
Bu xalqlarda öpüşmək qadağandırBu xalqlarda öpüşmək qadağandır
1 yer: Yaponiyada ictimaiyyət qarşısında öpüşmək qadağandır. Ona görə heç bir Yapon filmində siz öpüşmək səhnəsi görə bilməzsiniz. Yapon öpüşü sadəcə belə olur: Ayağa qalxırsınız bir addım bir birindən uzaq məsafədən dodaqlarını qabardaraq yaxınlaşıb toxunmadan öpüşmək. Bax belə..
2 yer: Çinlilərin bir çox hissəsi salamlaşarkən burunlarını bir-birinə sürtərək əlləri ilə qulaqlarını sığallayırlar.
3 yer: Birmanlar salamlaşmağı nomtschi adlandırırlar. Mənası isə ətri qoxulamaq deməkdir.(nom – ətir, tschi – qoxulayıb içinə çəkmək).
4 yer: Kral adalarında salamlaşmaq belə baş verir: Yaxınlaşırsız, bir-birinizi iki saniyəlik qucaqlayırsınız, burun-buruna dayanaraq bir-birinizi sığallayırsınız. Maraqlıdır elə deyilmi?
5 yer: Tonqa adasında öz dilləri ilə desək dostluq adasında salamlaşarkən bir-birilərinin əlini götürərək burun və ağızlarına sürtürlər. Bu onların aləmində çox böyük hörmət adətidir.
6 yer: Hind okeanında yerləşən Sokotra adasında isə salamlaşarkən bir-birilərinin çiyinindən öpərək salamlaşırlar.
7 yer: Papuaslar, tasmanlar və Fuqa adasının sakinləri salamlaşarkən burunlarını arasına xoş ətirli hər hansı bir şey (gül, çiçək, yarpaq, ot) yaxınlaşdırırlar.
8 yer: Santa-Mariya adasının Tuzem tayfasının insanlarıda həmçinin görüşərkən burunlarını sürtərək bir-birilərini qoxulayırlar.
9 yer: Yeni Zellandiyanın Kuka aborigenləri isə bir-birilərini sevərkən burunlarını bir-birinə sürtərək dərindən nəfəs alıb-verərək sevgilərini bildirilər.
10 yer: Banqladeşin şərqində yaşayan Çitaqonk tayfasında öpmək və ya öpüşmək barədə heç bir məlumat yoxdur. Onlar sevişəndə yalnız bir-birilərini qoxlayırlar.
Ailə və Uşaq     Baxılıb: 4126   Tarix: 18 fevral 2015
sonxeber.az=https://sonxeber.az=sonxeber.az gözəllik məhsulları geyim və ayaqqabılar sade makiyaj sekilleri çantalar qadin dunyasi az otaq dizaynları tehsile aid atalar sözləri tərəzi dovsan uşaq nece olur baliq burcu novruza aid hakista