Bunu edən hamilələrin uşaqları balacaboy olur - Araşdırma
Bunu edən hamilələrin uşaqları balacaboy olur - AraşdırmaAmerika alimləri hamiləlikdə çox qəhvə içməyin doğulacaq uşağa təsirini araşdırıb.
Saglamolun.az medicina.az-s istinadla xəbər verir ki, hamiləliyin ilk 3 ayında hətta normal dozada qəhvə içən qadınların uşaqların boyu orta boy hündürlüyündən daha az olur.
8 yaşa çatdıqda bu uşaqlarda boy 2 sm geri qalır.
ABŞ Mİlli Sağlamlıq İnstitutunun alimləri 2 elmi tədqiqatı analiz edərək, bu nəticəyə gəliblər.
Onlar eksperimentdə 300-dən çox hamilə qadını və onların uşaqlarını 8 yaşa kimi müşahidə edib.
Alimlər hesab edir ki, kofein anadan dölə keçir, amma döl hələ böyük insan orqanizmi kimi onu bədənindən özü çıxara bilmir.
Bu səbəbdən kofein dölün müxtəlif vəz və toxumalarında toplanaraq, boy hormonunu pozur. Ona görə bu qadınların uşaqları qəhvə içməyənlərə nisbətdə 2-3 sm boyca geri qalır.
Ailə və Uşaq     Baxılıb: 4776   Tarix: 13 noyabr 2022
İkili skrininq testi ilə DAUN SİNDROMU riskini öyrənmək mümkündür?
İkili skrininq testi ilə hamiləlikdə risk faktorunun qarşısını alın. İkili skrininq testi hamiləliyin 11-14-cü həftələri arasında tətbiq edilən bir testdir. Bu test daun sindromu üçün riskli bir vəziyyətin olub-olmadığın
Ana südü - dağ çiçəyi
Ana südünün tərkibinə və faydalarına olan marağım qədim Azərbaycanda ana südünə verilən önəm və  adətləri araşdırmağa sövq etdi. Çоx qədimdən ana südü uşağın bəslənməsində əsas vasitə hеsab еdilmişdir. İslam dinində uşağı
sonxeber.az=https://sonxeber.az=sonxeber.az gelinlikler yay geyimləri 2025 aksessuarlar şirniyyatlar vegetativ sinir sistemi kesmikli blincik kesəriyyə penis vətən yemekler qurd ve quzu salatlar