Çox süd içməyin ziyanı da varmış - Böyrəklərdə daş yaradır
Süd və süd məhsulları insanların bütün ömrü boyu istifadə etdikləri və çox mühüm bioloji və qida əhəmiyyətinə malik vacib, əvəzolunmaz qidadır. Bu məhsulların tərkibində insan orqanizmi üçün vacib olan bütün qida maddələri və bioloji aktiv maddələr balanslaşdırılmış şəkildə mövcuddur. Ona görə də süd və süd məhsulları canlı orqanizmlərin boy və inkişafını təmin edən universal bir qida hesab edilir.
Bütün bu deyilənlərə baxmayaraq, təbii südün insan orqanizminə bəzi məqamlarda ziyan verə biləcəyi də istisna deyil.
Azərbaycanda təbii qidalarla özünü neçə xəstəlikdən xilas edən Ərşad Əzimzadə bu barədə öz fikirlərini açıqlayıb: "Süd içməyin! Yaxşısı budur, süddən qatıq çalın, çünki qatıq məhsulları qara ciyərin fəaliyyətini yaxşılaşdırır,orqanizmin müqavimətini artırır, onu infeksiyalı xəstəliklərə qarşı davamlı edir. Qatıqda və qatıq məhsullarında orqanizm üçün lazım olan bütün amin turşuları mövcuddur. Qatıq məhsullarından ürək, böyrək və əsəb xəstəliklərini sağaltmaq üçün istifadə edirlər. Onların tərkibində kalsium duzu, dəmir, mis, kobalt vardır. Digər birləşmələrə nisbətən tez həzm olunur və qana tez sorulur. Qatıq məhsulları həm də ona görə qiymətlidir ki, mədə-bağırsaq traktında potogen mikroorqanizmlərin inkişafına mane olur. Kəsmiyi hökmən bitki qidaları və qoz-fındıqla bir vaxtda yemək faydalıdır: 2 xörək qaşığı kəsmiyə 1 çay qaşığı bitki yagı, yaxud 1-2 qaşıq qoz-fındıq ləpəsi qatmaq və tərəvəz salatı ilə birlikdə yemək çox faydalıdır. Amma bir şərtlə, kəsmik də, digər qatıq məhsulları da köhnə olmasın. Xatırladıram ki, qatıq məhsulları və qatığın özü 24 saatdan sonra öz keyfıyyətini itirir."