Sadə düşərgələrlə yanaşı, uşaqlara müxtəlif hobbi qruplarına qatılmaq təklif olunur. Uşaq gündə bir neçə saat tikiş və toxuculuq və ya dülgərliklə məşğul ola bilər. Həftənin sonunda uşaq öz yaradıcılığına baxıb xoşbəxtlik tapır: önlük, şərf, bilərzik və ya şəbəkəli taxta. Digər düşərgə klubları qılınc atma, oxatma və ya miniqolf kimi fiziki bacarıqları öyrədir.
Qeyd edək ki, ABŞ-da başı işə-gücə qarışan valideynlər adətən uşaqlarına çox vaxt ayıra bilmirlər. Bu ölkədə uşaqlar necə böyüdülür - sualına belə cavab verirlər: "Çipsi paketi ilə təsəlli tapırlar...".
Dünyada məktəblilər tətilli necə keçirirlər? ARAŞDIRMAÇin məktəblərində tətil azərbaycanlı uşaqlarının xoşuna gəlməyəcək, çünki yerli uşaqlar bütün il boyu oxuyurlar. Qısa tətillərdə belə! Yay tətili üçün məktəblilərə bir aydan bir qədər çox vaxt verilir, amma həftə sonları uşaqlara yerinə yetirilməli tonlarla ev tapşırığı tapşırılır.
Bir çox valideyn əmindir ki, yay bəzi fənləri təkmilləşdirmək və imtahanlara hazırlaşmaq üçün əla vaxtdır, ona görə də övladlarını hazırlıq kurslarına göndərirlər. Buna görə Çində  repetitorlar və təlim mərkəzləri güclü inkişaf edir!
Avstraliya
Dünyada məktəblilər tətilli necə keçirirlər? ARAŞDIRMAAvstraliyanın cənub yarımkürəsində yerləşdiyi üçün yay tətilləri dekabr-fevral ayları arasına düşür. Buna görə, Avstraliya "tərs ölkə" adıyla da məşhurdur. Avstraliyalı uşaqlar idmanı çox sevirlər, boş vaxtlarında müxtəlif mərkəzlərə baş çəkir və sörf edirlər. Azyaşlı avstraliyalılar düşərgələrə gedirlər və ya valideynləri ilə fermada işləmək üçün qalırlar (bu adi haldır).
Peru
Dünyada məktəblilər tətilli necə keçirirlər? ARAŞDIRMAPeruda da tətillər qış aylarına təsadüf edir - dekabrda başlayır. Valideynlər uşaqları dağlara və ya okeana aparır, azyaşlılar müxtəlif ekskursiyalara və ya digər yerlərə gedirlər. Peruluların sevimli məşğuliyyətləri: aktyorluq, döyüş sənəti, gimnastika və rəqs.
Kipr
Dünyada məktəblilər tətilli necə keçirirlər? ARAŞDIRMAKirpdə 12 yaşdan aşağı uşaqlar valideynlərindən ötrü darıxmasın deyə, şəhər yay düşərgələrinə göndərilir. Sinifdə onlar sadəcə oynamırlar - paralel olaraq uşaqlara təbiət elmləri və xarici dillər öyrədilir.
Böyük məktəblilər kənd düşərgələrinə gedir, burada onlar meşədə yaşamağı, vəhşi təbiəti kəşf etməyi, ərazini gəzməyi, yaydan atəş açmağı və s. öyrənirlər. Ümumiyyətlə, kiprlilər ekstremal vəziyyətdən sağ çıxmağı uşaq yaşlarından öyrənməyə başlayırlar.