Ev şəraitində manikür necə edilməlidir?
Ev şəraitində manikür necə edilməlidir?Qadınlar üçün estetik görünüşün əsaslarından biri də manikürdür. Evdə asan bir şəkildə manikur edə bilərsiniz. Manikürün əsas məqsədi, baxımlı və sağlam dırnaqlara sahib olmaqdır. Bu əməliyyatı çox vaxt ayırmadan, praktik bir şəkildə evdə tətbiq üçün bu mərhələlər edilməlidir.
Əvvəlcə, dırnaqların bütün lak və boyalardan təmizlənilməsi lazımdır. Bir asetonlu pambıq dırnaqlar silinir və yaxşıca təmizlənir.
İlk mərhələ başa çatdıqdan sonra, əllərin quru olması vacibdir və dırnaq qısaldılacaqsa, dırnaq qayçısı ilə qısaldılır. Küt dırnaq ya da yumru dırnaq şəkli seçim edilə bilər. Törpü (pilka) seçimi də olduqca əhəmiyyətlidir. Dırnağı törpüləməy üçün şüşə törpü istifadə edilməsi daha faydalı olacaq. Kağız törpü isə dırnaq səthini parıldatmaq üçün olduqca faydalıdır. Dırnağa daha sağlam bir görünüş qazandırır. Törpüləmə əməliyyatı hər səfərində eyni istiqamətə doğru edilməlidir. Əks halda dırnağa zərər verə bilər.
Törpüləmə əməliyyatı bitdikdən sonra, dırnaqdakı ölü dəridən xilas olma mərhələsinə keçirilir. Bunun üçün bir manikür bar istifadə edilər. Bu manikür çubuğu ilə dırnaq ətləri geriyə doğru sövq edir. Bu ətlərin çox itirilməməsi lazımdır, əks halda dırnaq ətinin qanamasına səbəb ola bilər. Geriye itələtdirmə əməliyyatından sonra dırnaq ətlərini yumşaltmaq və daha sonrakı kəsmə mərhələsinə köməkçi olmaq üçün dırnaq ətinə vazelin ya da yumşaldıcı xüsusiyyəti olan bir krem və ya losyon sürtülür.
Daha sonra əllər manikür suyunda 3 - 4 dəqiqə qədər gözlədilir. Manikür suyunun əvvəldən hazırlanması, manikür zamanı adama asanlıq təmin edəcək. Dırnaqdakı rəng tarazlığını təmin etmək üçün suya bir neçə damla limon suyu sıxa bilərsiniz. Daha sağlam dırnaqlar üçün isə suya bir çay qaşığına qədər zeytun yağı əlavə edə bilərsiniz. Zeytun yağındakı e vitamini dırnaqları bəsləyəcək.
Dırnaqlar suda gözlədildikdən sonra əllər qurulanır. Ölü dəridən xilas olma əməliyyatına keçirilir. Bunun üçün dırnaq ətinə xüsusi qayçı istifadə etmək lazımdır. Ətləri çox dərinə getmədən kəsmək lazımdır. Bu əməliyyat də tamamlandıqdan sonra manikür bitmiş olacaq. Daha sonra əllər nəmləndirici ilə nəmləndirilir. İstəyə bağlı olaraq qoruyucu bir dırnaq cilası ya da lak çəkilir.
Sadaladığımız əməliyyatlar bitdikdən sonra istifadə etdiyiniz alətləri ispirt ilə təmizləmək daha gigiyenikdir.
Gözəllik və Moda     Baxılıb: 4294   Tarix: 16 mart 2016
2024-də hansı qaş formaları dəbdə olacaq?
Biz çox zaman qaşların əhəmiyyətini düzgün qiymətləndirmirik, baxmayaraq ki, onların rəngi və forması bəzən üzü tanınmaz dərəcədə dəyişə bilər. Həm yaxşı, həm də pis mənada. Hər kəsə uyğun olacaq bir qaş forması yoxdur, bu
70-ci illərin məşhur saç modeli YENİDƏN DƏBDƏ
70-ci illərdə trenddə olan saç kəsimləri bu il yenidən dəbə minib. Bu barədə "Glamour" jurnalında məlumat dərc olunub. Söhbət qarışıq, qısa və qıvrımlı saçlardan gedir. Bu saç kəsimi moda dünyasında yenidən aktuallaşıb
Dəri baxımının əsasları - MÜTƏXƏSSİS YAZIR
Dəri bədənimizin ən böyük orqanıdır və həm xarici amillərdən, həm də daxili vəziyyətdən təsirlənir. Ona düzgün qulluq etmək, sağlamlığını qorumaq və gözəlliyini artırmaq üçün vacibdir. Dəri baxımının əsasları yalnız kosmeti
Yay makiyajında nələrə diqqət etməliyik?
Vizajistlər bu yay dəbdə olacaq makiyaj trendləri haqqında danışıb. Məlum olub ki, 2023-cü ildə tez-tez rastlaşacağımız makiyaj trendlərindən biri göz bölgəsində istifadə edilən parıldayan daşlardır. Asanlıqla yapışdırıla
Üzü masaj etməyin qaydaları - VİDEO
Masaj xidməti ilə üzünüzü cavanlaşdıra bilərsiz. İstənilən qadın müəyyən yaşdan sonra "sehirbaz" olmaq, 30, 40, 50 yaşlarında da 20 yaşında olduğu kimi görünmək istəyir. Bu məqsədlə bəziləri kosmetik prosedurlarda
Yaz üçün saç düzümləri: 80-dən bir PARTLAYIŞ
1980-ci illərdə məşhur olan saç düzümü yenidən dəbdədir. Bu barədə "New York Post" məlumat yayıb. Söhbət "permanent wave" (daimi dalğalı) saçlardan gedir. Bu tendensiya modellər Emili Ratajkovski, Bell
Bu ilin məşhur makiyaj trendləri hansılar olacaq?
Makiyaj dünyası, hər il yeni trendlərlə zənginləşir və kosmetika sənayesi inkişaf etdikcə, istifadəçilər daha çox müxtəlif texnikalar və məhsullar ilə tanış olur. 2025-ci il üçün gözəllik dünyasında gözlənilən ən maraql
Gözəl görünmək üçün nələri etməlisiniz?
Saçınızı hər gün yuyun. Mütəxəssislərin məsləhətlərinə görə , sadəcə saçları gur olan və ya tez yağlanan insanlar hər gün saç yumalıdırlar. Quru və zəif saçlara sahib olan insanların saçlarını 2 gündən bir yumaları məsləhətdir