Hamiləlik tarixə qovuşur - Qadınlara ehtiyac qalmır
Hamiləlik tarixə qovuşur - Qadınlara ehtiyac qalmırMütəxəssislərin bu gün verdiyi proqnozlara görə, ektogenez texnologiyalarının hər yerdə tətbiq ediləcəyi vaxt artıq yaxınlaşır.
Milli.Az news24.az-a istinadla xəbər verir ki, yəni uşaqlar xüsusi yaradılmış süni bətnlərdə böyüdüləcək.
Qüsursuz Konsepsiya
Hər şey 2001-ci ildə xüsusi olaraq yetişdirilmiş toxumalardan belə bir uşaqlığın yaradılması ilə başladı. Daha sonra texnologiya siçanlar üzərində sınaqdan keçirildi, süni bir bətndə bir neçə gəmirici embrion uğurla böyüdü. Hazırda isə artıq bizi insan sınaqları gözləyir.
Bəzi fəallar bu texnologiyanı faydalı hesab edirlər, çünki o, ölü doğumların sayını azalda bilər, çünki döl daimi və yaxından nəzarət altında olacaq. Uğursuzluqlar halında asanlıqla əldə edilə bilər. Ancaq digərləri bunun sosial rolları yenidən müəyyənləşdirəcəyini, uşaqla anası arasındakı əlaqəni məhv edəcəyini iddia edirlər.
Qeyd edək ki, süni uşaqlıq oksigen və əsas qida maddələri, həmçinin amniotik maye ilə təmin etmək üçün xüsusi sistem tələb edir. Embrion yeni "plasenta maşınına" qoşulacaq və sensorlar onun inkişafını izləmək üçün onun həyati əlamətlərinə nəzarət edəcək. Ola bilsin ki, bu texnologiya təkbaşına uşaq dünyaya gətirə bilməyən qadınlar üçün istifadə olunmağa başlayacaq, yəni surroqat analığı əvəz edəcək.
Ekspert rəyləri
Məşhur futuroloq Zoltan İştvan hesab edir ki, təsvir edilən yeni texnologiya maksimum 20 ildən sonra istifadəyə hazır olacaq və 30 ildən sonra istifadəyə başlayacaq. Onun fikrincə, bu gün texniki baza demək olar ki, elm tərəfindən hazırlanıb, lakin hüquqi və etik problemlər onun həyata keçirilməsinin başlanğıcını dayandırır.
Bioloq Aarati Prasad da belə bir üsulun təbii doğuşdan daha üstün olacağını müdafiə edir - bu, qadınlar üçün daha yaxşı alternativ olduğuna görədir.
"Hamiləlik riskli və hətta həyat üçün təhlükə yaratmağa davam edir və sonsuzluq problemi artır. Və belə bir alternativ bizim hər birimiz üçün çox cəlbedici görünə bilər", - alim deyir.