Məktəblərdə bit kabusu: Uşaqları necə qorumalı?
Məktəblərdə bit kabusu: Uşaqları necə qorumalı?Tədris ili başlayan kimi uşaqlar məktəbdə tez-tez bit problemi yaşayırlar. Bu problemin qarşısını almaq üçün gigiyena qaydalarına diqqət yetirmək lazımdır.
Milli.Az medicina.az-a istinadən xəbər verir ki, bir uşaqda bit aşkar edilərsə, effektiv bit dərmanı istifadə edərək saçları müalicə etmək və bütün ev təsərrüfatını yoxlamaq vacibdir.
Xatırladaq ki, ötən günlərdə Göygöl rayonu Balcılı kənd sakinləri 1961-ci il təvəllüdlü qadın və 3 azyaşlı dəqiqləşdirilməmiş dərmandan zəhərlənib. Saçlarına bit düşdüyü üçün nənə baytarlıqda mal-qaranın dezinfeksiyasında istifadə olunan "Niastol" adlı kimyəvi preperatı uşaqların saçına çəkib. Nəticədə, nəvələrdən biri ölüb.
Uşaqları bitlərdən qorumaq üçün aşağıdakı tədbirlər görülə bilər:
Saç gigiyenası:
Uşağın saçını mütəmadi olaraq yumaq və daramaq bitlərin yayılmasnı çətinləşdirir. Saçlar ilıq su və bitlərə qarşı təsirli şampunlarla yuyulmalıdır.
Saçları toplamaq:
Xüsusilə məktəbə gedən uşaqlar üçün saçları bağlı saxlamaq (məsələn, "at quyruğu" və ya hörükdə) bitlərin saça düşməsini çətinləşdirər.
Şəxsi əşyaları paylaşmamaq:
Daraq, saç fırçası, saç rezinləri və papaq kimi şəxsi əşyalar başqaları ilə paylaşılmamalıdır. Bitlər bu cür əşyalar vasitəsilə asanlıqla yayıla bilər.
Bit əleyhinə spreylərdən istifadə:
Apteklərdə satılan bit əleyhinə spreyləri uşaqların saçlarına sürtməklə onları bit düşməkdən qorumaq olar.
Yaxın təmasdan çəkinin:
Bitlər baş təması ilə ötürülür. Uşağınıza təkbətək təmasdan qaçmağı öyrədin.
Daimi yoxlama:
Uşağın saçını mütəmadi olaraq yoxlayın. İlk simptomları görsəniz, dərhal müalicəyə başlamaq yayılmanın qarşısını alacaq.
Bitdən necə qurtulmaq olar?
1. Bitləri müalicə edən şampun
Apteklərdə satılan bit öldürücü şampunlar və losyonlar bit və onların nit adlanan yumurtalarını öldürməkdə təsirlidir. Təlimatları diqqətlə izləyin.
Ümumiyyətlə, bu məhsullar saça çəkilir və müəyyən müddət ərzində saçda qalır. Sonra yaxşıca yuyulur.
2. İncə dişli daraq
Xüsusi incə dişli bit daraqları saçdan bitləri təmizləməkdə çox təsirli olur.
Saçları nəmləndirin və bit şampunu istifadə etdikdən sonra saçları daraqla tez-tez darayın.
3. Saçların müntəzəm yoxlanılması
Bitlər tamamilə çıxarılana qədər hər gün saçları yoxlayın və darayın. Xüsusilə qulaqların arxasını və boyun nahiyəsini yoxlayın, çünki bu yerlərdə bitlər çox olur.
4. Paltarların, yataq dəstlərinin və əşyaların təmizlənməsi
İstifadə olunmuş paltarları, yataq və yastıq örtüklərini yüksək temperaturda yuyun. Bitlər yüksək temperaturda ölürlər.
Daraqları, fırçaları və klipləri qaynar suya batıraraq təmizləyin.
5. Ətrafın təmiz saxlanması
Bitlərin yayılmasının qarşısını almaq üçün evdə tez-tez toxunulan yerləri, məsələn, divan və xalçaları tozsoranla təmizləyin.
Yuyulmayan əşyaları hava keçirməyən torbaya qoymaq və onları 48 saat saxlamaq bitləri öldürməyə kömək edir.
6. Təkrar müalicə
Adətən bit müalicəsindən bir həftə sonra təkrar müalicə tələb oluna bilər. Bu, müalicə buraxılan yeni yumurtalardan çıxan bitləri öldürmək üçündür.
7. Yaxın təmasda olan insanlara məlumat vermək
Bitləri başqalarına ötürmə riski olduğundan, uşağınızla və ya sizinlə yaxın təmasda olan insanların da saçlarını yoxlamasını və lazım gələrsə müalicəyə başlamasını təmin etmək vacibdir.