Mirzə BabayevMirzə Əbdülcabbar oğlu Babayev 1913-cü ilin iyulun 16-da Maştağada anadan olmuşdur. O, 1935-1940-cı illərdə Bakı Sənaye İnistitunun memarlıq şöbəsində təhsil almışdır. Musiqiyə olan böyük marağı onu 1948-ci ildə Azərbaycan Dövlət Konservatoriyasına gətirib çıxartmışdır.
Mirzə Babayev burada professor Bülbülün sinfinə qəbul olmuşdur. 1953-cü ildə konservatoriya təhsilini başa vuran istedadlı müğənni vokal sənətinin incəliklərinə yiyələnərək ürəyəyatımlı səsi, gözəl ifa tərzi, dərin musiqi duyumu və yüksək səhnə mədəniyyəti ilə az bir zamanda tamaşaçıların böyük rəğbətini qazanmışdır.
O, müxtəlif illərdə Azərbaycan Dövlət Televiziya və Radio Verlişləri Komitəsinin estrada orkestrində, Azərbaycan Dövlət Flarmoniyasında, Azərbaycan Dövlət Konsert birliyində çalışmışdır.
Mirzə Babayevin radionun qızıl fondunda saxlanan xeyli mahnısı var. Xüsusilə o, Mirzə Ələkbər Sabirin sözlərinə yazılmış mahnıları xüsusi ustalıqla oxuyub.
Mirzə Babayev bir aktyor kimi Azərbaycan kinosunun inkişafında böyük rol oynamışdır. Onun müxtəlif vaxtlarda çəkildiyi filimlər müğənninin xalq arasında şöhrətini xeyli artırmışdır. Aktyor "Dərviş Məstəli şah"-da Dərviş, "Bəyin oğurlanması"nda Mirişin atası, "Dəli Kür"-də Dərviş rollarını oynamış, onun "Qorxma, mən səninləyəm", "Telefonçu qız", "Romeo mənim qonşumdur" filimlərində və sənət əsərlərində yaratdığı maraqlı və rəngarəng obrazlar kino sənətimizin ən şərəfli səhifələrinə yazılmışdır. O, 30-dan çox filmə çəkilmiş və filimlərdə mahnılar ifa etmişdir. Mirzə Babayev oxduğu mahnılarla yaşayan, o mahılara öz hissini, duyğusunu qatan, təkrarolunmaz səsə malik bir sənətkardır. Onun ifasında Emin Sabitoğlunun mahnıların dinləyərkən, sanki bir Mirzə Babayev, Tofiq Quliyevin mahnıların dinləyərkən isə başqa Mirzə Babayevi dinləyirik.
"Onu bağışalmaq olarmı?"da Şövkət Ələkbərobayla birlikdə ifa etdiyi "Qəmgin mahnı" isə filmə damğasını vuran mahnılardan biridir.
Çoxşaxəli yaradıcılıq yolu keçən Mirzə Babayev həm də memar və rəssam kimi tanınırdı. O, Azərbaycan Memarlar İttifaqının üzvü idi. Respublikamızın paytaxtı Bakı şəhərində, Gəncədə, Sumqayıtda, Mingəçevirdə, başqa şəhər və rayonlarda onun layihəsinə əsasən binalar tikilmişdir. Mirzə Babayevin milli musiqi mədəniyyəti sahəsindəki xidmətləri yüksək qiymətləndirilmişdir. O, "Azərbaycan Respublikasının Xalq Artisti" fəxri adına layiq görülmüş, Azərbaycan Respublikası prezidentinin fəxri təqaüdçüsü olmuş, bir sıra orden və medallarla təltif edilmişdir. O cümlədən 2002-ci ilin may ayının 17-də Azərbaycan Respublikasının Prezidenti tərəfindən "Şöhrət Ordeni" ilə təltif edilmişdir. Mirzə Babayev həmçin iki dəfə "Humay" mükafatına da laiyq görülmüşdür
Böyük sənətkar, qayğıkeş və səmimi insan Mirzə Babayev ömrünün 90-cı ilində 2003-cü il yanvarın 13-də vəfat etmişdir. Ustad sənətkar, məkanın cənnət olsun! Allah sənə qəni-qəni rəhmət eyləsin.
Maraqlı     Baxılıb: 2641   Tarix: 16 noyabr 2013
sonxeber.az=https://sonxeber.az=sonxeber.az gözəllik məhsulları reseptler sade makiyaj sekilleri qara qaragatin faydalari uşağın sağlamlığı zirinc haqqinda orucluqda cinsi əlaqə aydin sani ekizler gülməli hakıştalar atalar sozleri azerbaycan