Nə üçün insanlar 150 ildən çox yaşamır?
Bir insan təxminən 120-150 il yaşaya bilər. Sinqapurdan olan rusiyalı alimlər qrupu araşdırma aparıb. Onların sözlərinə görə, bu yaşdan sonra insanda bərpa olunma qabiliyyəti itir. Yaşlanma insanda gündəlik atdığı addımların sayının azalmasına qədər təsir göstərir. Xəstəliklərə qarşı mübarizə, sağlam həyat tərzi və müasir tibbi texnologiyalar, ömrü və fiziki aktivliyi uzatmağa yardım edir.
Milli.Az deyerler.org-a istinadən bildirir ki, Sinqapurun "Gero" tədqiqat şirkətinin mütəxəssisləri, insan ömrünün müddəti 150 ildən çox ola bilməyəcəyindən əmindir. Bioloqlar və biofiziklər yaşlanma sürətini təxmin edə bilən və maksimum ömrünü hesablaya bilən sinir şəbəkəsi əsaslı bir tətbiq hazırlayıb. Mütəxəssislər insanın ömrü ilə əlaqəli iki əsas parametri təyin edib - lekositlərin səviyyəsi və gündə atılan addımların sayı. Hər iki göstərici üçün mənzərə eyni idi: yaş artdıqca müəyyən amil bədən qabiliyyətinin azalmasına gətirib çıxarır. Eyni zamanda, qan təzyiqi və ya ağ qan hüceyrələrinin sayı kimi bəzi amillər müəyyən tibbi standartlara malikdir, lakin addımların sayı hər bir insan üçün fərdi göstəricidir. Bu göstəricinin yaşla eyni sürətdə dəyişməsi, həyatın müxtəlif sahələrini təsir edən qocalma nisbətinin bir amilinin mövcudluğunu göstərə bilər. Tədqiqatçılar ümid edirlər ki, əlavə tədqiqatlar həm mümkün ömür uzunluğunun hədlərini, həm də aktiv mərhələsini necə uzatacağını daha yaxşı başa düşməyə kömək edəcək.