Orqanizmə faydalı 5 balıq növü
Orqanizmə faydalı 5 balıq növüHəkimlər ən sağlam 5 balıq növünü müəyyənləşdiriblər.
Milli.Az lent.az-a istinadən xəbər verir ki, balıq aşağı kalorili, yüksək proteinli qidadır.
Həkimlər həm böyüklərə, həm də uşaqlara bu məhsulu mütəmadi olaraq pəhrizlərinə daxil etməyi məsləhət görürlər.
Sardina
Sardina dünyanın ən sağlam balıqlarından biri hesab olunur. Uzun saxlama müddəti və yüksək qida dəyərinə görə konservləşdirilmiş sardina qidalanma üçün əla seçimdir. Bu balıq iltihabı, depressiyanı, ürək xəstəliyi və insult riskini azaltmağa kömək edən dəniz omeqa-3 yağ turşuları ilə zəngindir. Konservləşdirilmiş sardina qızılbalıqdan daha çox omeqa-3 ehtiva edir.
Bundan əlavə, sardina kalsiumla zəngindir. Sardina balığı həmçinin kalsiumun udulmasına kömək edən yaxşı D vitamini mənbəyidir.
Qızılbalıq
Qızılbalıq da bir çox sağlamlıq faydasına malikdir və sardinadan daha az balıq qoxusuna malikdir.
Qızılbalıq omeqa-3 də daxil olmaqla eyni miqdarda qida maddəsi ehtiva edir. Bu balıqda civə və digər toksinlər yığılmır, bu da onu müntəzəm istehlak üçün təhlükəsiz edir.
Alabalıq
Alabalıq qızılbalığa əla alternativdir, çünki ikisi yaxından əlaqəlidir və reseptlərdə bir-birini əvəz edə bilər. Alabalığın daha yumşaq bir dadı var, bu da onu ilk yemək üçün yaxşı seçim edir. Somon kimi alabalıq da omeqa-3 yağ turşuları, zülal və D vitamini ilə zəngindir. 60 qram alabalıq gündəlik D vitamini ehtiyacınızı təmin edir.
Arktik xar
Arktik xar qızılbalığa bənzər çəhrayı ətə malikdir, lakin bişirildikdə rəngi daha açıq olur. Onun dadı qızılbalıqdan daha yumşaqdır və alabalığı daha çox xatırladır.
Arktik xar ürək xəstəliklərinin qarşısını almağa kömək edən və beyin sağlamlığı üçün vacib olan omeqa-3 yağ turşuları ilə zəngindir.
Halibut
Zülaldan əlavə, halibut sinir sistemi və hüceyrə enerjisi üçün vacib olan B12 vitamininin gündəlik dəyərinin 50% -dən çoxunu təmin edir. Tərkibində yüksək civə olduğuna görə ABŞ Qida və Dərman İdarəsi həftədə bir dəfədən çox olmamaq şərti ilə halibut yeməyi tövsiyə edir.