5.Mezangiokapilyar nefrit
6.Mezangioproliferativ nefrit
Qırmızı qurd eşənəyi xəstəliyinin bütün formalarında immunohistokimyəvi müayinə zamanı böyrəklərin yumaqcıq kapilyarlarında komplemant,fibrin tapılır.
Qırmızı qurd eşənəyi nefropatiyasının kliniki təzahürləri müxtəlif olub xəstənin yaşından və cinsindən asılı olur.Gənc yaşlarda xəstəlik şiddətli, qəflətən başlayır və böyrəyin ağır zədələnmləri ilə xarakterizə olunur.Xəstələrin yaşının 14-24 arasında olmasına baxmayaraq onlarda yüksək təzyiq və Reyno sindpomu özünü biruzə verir.
Qırmızı qurd eşənəyi xəstəliyində xəstələri müayinə etdikdə dəridə patologiyalar olduğu aşkar görünür.Xəstənin üzündə
eritema,ağız boşluğunun və dodağın qırmızı yerində xoralar gözlə görünür. Bundan başqa xəstədə qeyri destruktiv artrit əlamətləri ,qıcolmalar, hemolik anemiya əlamətləri baş verir .
DİAQNOZU
Xəstəliyin diaqnozunda xəstəliyin dəridə olan təzahürlər və sidiyin müayinəsi .oynaqlarda olan patologiyaların əlamətləri böyük rol oynayır.
MÜALİCƏSİ:
Müalicəsi etaplarla aparılır. Xəstəyə immunoterpevt,iltihab əleyhinə, trombositlərin aqressiyasını aşağı salan dərmanlardan , sulfanilamidlərdən, hormonlar və s istifadə olunur.