Qorxulu filmlər psixologiyamıza çox zərər verə bilərmi?
Qorxulu filmlər psixologiyamıza çox zərər verə bilərmi?Qorxulu hekayələr "təhlükəsiz" adrenalindir.Adrenalin zövq verən təbii bir dərmandır. Bu zaman stresli bir vəziyyətdən çıxış yolu olaraq, bədən əlavə endorfinlər və dopamin - xoşbəxtlik hormonları istehsal etməyə başlayır. Buna görə film bitdikdə və yenidən özümüzü evdə yumşaq bir divanda tapsaq, beyin bizi eyforiya hissi ilə mükafatlandırır. Bütün bunlarla birlikdə dəhşət filmləri heç bir real təhlükə daşımır.
Görəsən qorxulu filmlər psixikamıza ziyan edirmi?Bu filmlərə baxmaq müsbət hallardan daha çox mənfi hisslərə gətirərsə, ziyan edə bilər. Buna görə, film sizə menfi təsir edərsə onu söndürün.Çünki, stres hormonlarının həddindən artıq aktiv olması orqanizmə xeyir vermir.Qorxduğumuz zaman beynimiz dopamin və serotonin ifraz edir.Bu da psixologiyamıza mənfi təsir edir.Lakin bütün bu mənfi cəhətlərə baxmayaraq, uydurulmuş qorxuları yaşayaraq çətin vəziyyətlərdən çıxış yolu axtarmağı və eyni zamanda qorxu hissindən uzaq olmağı öyrənirik. Bu mənada dəhşət filmlərini izləmək, "ekspozisiya" deyilən psixoterapiya metodlarından birinə bənzəyir.