Sağlamlıq üçün təhlükəlidir: Telefondan belə istifadə etməyin
Sağlamlıq üçün təhlükəlidir: Telefondan belə istifadə etməyinİlk baxışdan mobil cihazdan istifadə etməkdə çətin bir şey yoxdur. Əslində bir çox insan ciddi səhvlərə yol verir. Nəticədə görmə pisləşir və digər sağlamlıq problemləri yaranır.
Oftalmoloqa müraciət etməmək üçün hansı vərdişlərdən imtina etməlisiniz?
Milli.Az lent.az-a istinadən bir çoxların etdiyi ümumi səhvləri təqdim edir:
Ekranı təmizləmək istəməməsi
Barmaq və digər izlər dərhal ekranda görünür. Buna görə də təmizlik dərhal yox olur. Yenə də səthi mümkün qədər tez-tez silmək lazımdır. Çünki ekrandakı ləkələrə görə istifadəçinin görmə orqanlarında yük artır.
Qaranlıqda telefondan istifadə
Qaranlıqda internetdə gəzmək vərdişi görmə qabiliyyətiniz üçün çox təhlükəlidir. Sadə bir izahat var: parlaq ekran gözləri ciddi şəkildə yükləyir. Əgər siz hələ də axşam saatlarında və ya gecə mobil telefonunuzdan istifadə etməlisinizsə, stolüstü lampanı yandırın və ya ekranın parlaqlığını azaldın.
Tutqun ekran
Ekranın aşağı parlaqlıq səviyyəsi, demək olar ki, gözləriniz üçün yüksək parlaqlıq səviyyəsi qədər təhlükəlidir. Səbəb isə eynidir: artan göz yorğunluğu.
Sağlamlıq hesabına batareyanın enerjisinə qənaət etməyə çalışmaq lazım deyil. Ekranın parlaqlıq səviyyəsi ən azı 50 faiz olmalıdır.
Ekrana "yapışmaq"
Telefondan istifadə edərkən bir çox insan ya əyilir, ya da cihazı üzünə çox yaxın tutur. Nəticədə görmə və duruşla bağlı problemlərin olması ehtimalı yaranır. Qadcet və gözlər arasındakı məsafə ən azı 30 santimetr olmalıdır.
Uzun saatlar telefon istifadəsi
Həyatınızı sonsuz İnternet sörfünə və mobil proqramlarla davamlı işə çevirməyin.
Telefonunuzu mümkün qədər tez-tez kənara qoyun. Qadcetinizdən tez-tez istifadə etməyi dayandıra bilmirsinizsə, ən azı qısa fasilələr verin.
Xəbərlər     Baxılıb: 886   Tarix: 11 iyul 2024
sonxeber.az=https://sonxeber.az=sonxeber.az geyim və ayaqqabılar toy gecesi maskalar geyim kombinasiyalari hamilə qalmaq toyuq yeməkləri qadin dunyasi şebnem tovuzlu veten seirleri atalar sozleri vetene aid bayatilar veten haqqinda atalar sozu