Saturnun halqaları məhv olur
Saturnun halqaları məhv olurAparılmış yeni tədqiqat çərçivəsində alimlər belə qənaətə gəliblər ki, Saturn planetinin halqaları məhv olmağa başlayıblar. Lakin yaxşı xəbər ondan ibarətdir ki, bu proses çox ləng gedir və həmin halqaların müşahidə edilməsi üçün alimlərin hələ çox zamanları var. Hər il Saturnun planetar halqaları material itkisi ilə qarşılaşırlar. Belə ki, Saturna tərəf gələn mikrometeoritlər və Günəş radiasiyası halqalardakı toz hissəciklərinə təsir göstərərək onları Saturnun maqnit sahəsinin xətləri ilə tarazlayırlar. Toz hissəcikləri planet atmosferinin yuxarı hissəsinə çox yaxın məsafədə yaxınlaşan zaman qravitasiya onları planetin daxilinə çəkir və nəticədə onlar planetin buludlarında buxarlanırlar. Bu proses "halqa yağışı" adlanır və nəticədə bu və ya digə faktorlar tədricən Saturn planetinin fərqləndirici özəlliyini məhv edəcəklər.
Mütəxəssislərin fikirlərinə əsasən planetin halqalar sisteminin tamamilə məhv olması üçün 300 milyon il vaxt lazımdır. Saturn ətrafında olan halqalar bizim üçün daimi mövcud olan özəllik kimi görünsə də, NASA-nın Cassini missiyasının əldə etmiş olduğu fotoların analizi onu göstərib ki, kosmik miqyasda həmin halqalar əslində çox cavandırlar. Belə ki, onlar 10-100 milyon il bundan öncə yaranıblar. Lakin alimlər hələ də Saturn halqalarının necə və nə üçün yarandıqlarını bilmirlər. Bu məsələ ilə bağlı əsas nəzəriyyələrdən birinə əsasən əgər halqalar bu dərəcədə cavandırlarsa, çox güman ki, onlar Saturnun hansısa keçmiş peykinin planetə çox yaxın məsafədə yaxınlaşması və nəticədə kiçik kosmik obyektlərə parçalanması hesabına yaranıblar.
Maraqlı     Baxılıb: 2267   Tarix: 02 aprel 2022
qis geyimləri 2026 sac duzumleri sade makiyaj sekilleri yemək salatların bəzədilməsi üz maskaları çantalar kosmetika novruz bayramı haxışta ekizler saglam qidalanma qogal hakışta