Uşaqlar arasında yayılan KOKSAKİ virusu
Uşaqlar arasında yayılan KOKSAKİ virusu Ağızda, əllərdə və ayaqlarda ağrılara səbəb olan, qabarcıq və səpkilərlə irəliləyən şikayətlər son günlərdə uşaqlar arsında sıx rast gəlinən virus xəstəlikdir.
Hər yaş qruplarında müşahidə olunsa da, daha çox uşaqları hədəf alana bu yeni virus Koksaki virusudur.  STV  xəbərə müsahibəsi zamanı pediatr Afaq Səfərova bildirdi digər viruslar kimi  bu virusun da  xüsusi bir müalicəsi yoxdur. Virus  7 -10 gün arasında bədəndən xaric olunur.  Amma  virusu ağır keçirən azyaşlılar mütləq müalicə olunmalıdırlar. Onlara hərarət salıcı, boğaz ağrısı üçün spreylər tətbiq olunmalıdır. Ümumiyyətlə bu virusa yoluxan azyaşlılar halsız və iştahasız olurlar.
Qeyd edək ki, xəstəlik halsızlıq, qızdırma və limfa düyünlərində böyümə kimi əlamətlərlə özünü göstərir. Bu kliniki simptomlardan sonra ağızda, beldə qırmızı və su ilə dolu kiçik veziküllər şəklində səpkilər yaranmağa başlayır. Ağızda və dəridə səpkilər ağrılı olur. Səpkilər çıxdıqdan sonra, adətən qızdırma düşür. Həkimin sözlərinə görə bu kimi hallarda valideynlər diqqətli olmalı həkimlə məsləhətləşmədən müdaxilələrdən çəkinməlidirlər. bol maye uşaqları bütün xəstəliklərdən qoruyur. odur ki, uşaqlarınız xəstə olmasa da bol maye qəbul etmələri vacibdir deyə pediatr bildirib.